Teraz czytane
Rosół z wołowiny

Rosół z wołowiny

Rosół z wołowiny 11
Rosół może być ugotowany na kurze , cielęcinie, wołowinie lub innym mięsie.  Najlepszym mięsem wołowym na rosół jest krzyżowa z kwiatkiem od ogona lub tak zwany szponder. Krzyżówka powinna być ucięta krótko, aby kawałek był gruby i ładny.

Przed nastawieniem rosołu należy mięso trochę zbić, aby nie było twarde, obmyć je w wodzie zimnej, byle nie moczyć, bo woda najlepsze soki wyciąga, i włożyć najlepiej do kamiennego garnka, gdyż rosół wówczas jest najsmaczniejszy, zalać zimną wodą około 1/2 litra. Jeżeli mięso przeznaczone na rosół, nie ma kości, dobrze jest dodać kostkę kruchą, tzw. rurę ze szpikiem.

Gdy rosół się zagotuje i wystąpią na wierzch szumowiny, trzeba je starannie zebrać durszlakową łyż­ką. Gdy szumowiny przestaną wystę­ pować, rosół należy posolić dla smaku, włożyć jeden grzybek, ziarnko pieprzu i 20 dk. obranej i wymytej włoszczyzny: dwie marchewki, pietruszkę, kawałek selera i pora, pół cebuli, którą najprzód należy upiec pod blachą, oraz spory kawałek włoskiej kapusty. Garnek trzeba nakryć pokrywką i gotować rosół na wolnym ogniu, mniejwięcej około 3 godzin. Przed wydaniem na kwadrans, odstawić garnek na bok i zalać rosół dwiema łyżkami zimnej wody, aby się ustał i sklarował.

Przed podaniem należy rosół przecedzić przez gęste sitko i wsypać do garnka trochę posiekanych listków pietruszki lub świeżego koperku. Podawać można z makaronem, kaszką krajaną, fasolą, ryżem, pierożkami itd.

Przepis z książki „Jak gotować dobrze, smacznie  i tanio”, rok wydania: 1935.

 

Zobacz również
pomysły na dania z fasoli

GRZYBEK ZWYCZAJNY przepis

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry