Teraz czytane
Sernik z karmelem i orzechami – szybki przepis

Sernik z karmelem i orzechami – szybki przepis

Sernik z karmelem i orzechami - szybki przepis 11

Sernik to zawsze dobry pomysł na słodką i smaczną przekąskę do kawy czy herbaty. Przygotujesz go w szybki sposób dzięki naszemu wygodnemu przepisowi. Wisienką na torcie będzie pyszny karmel, który wykonasz przy użyciu patelni w domowym zaciszu. Całość zwieńczona pysznymi orzechami włoskimi sprawi, że Twoi goście i domownicy nie będą mogli oprzeć się smakowi domowego wypieku. Poniżej znajdziesz przepis na sernik oraz karmel.

Sernik – królowa wśród ciast

Sernik to ciasto, które króluje na polskich stołach od lat. Znawcy starożytnej kuchni przypisują powstanie tego sernika właśnie na tamten okres. Mówi się, że w czasie igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji widzowie byli częstowani sernikami. Zajadali się nimi także Rzymianie. W Polsce sernik pojawił się za sprawą Jana III Sobieskiego, który przywiózł do naszego kraju przepis w czasach odsieczy wiedeńskiej. Dzisiaj sernik odmieniany jest przez wszystkie przypadki a ilość jego wersji przerosła najśmielsze oczekiwania. Z rodzynkami, skórką pomarańczową bądź sauté – wszystkie absolutnie przepyszne! Coraz większą popularność zyskują również ciasta z polewami. Wśród nich najczęściej wybieraną jest ta z karmelu.

Składniki – przepis na sernik z karmelem

By przygotować szybki sernik, nie potrzebujesz wielu składników. Poniżej lista produktów, które wystarczą by przygotować popularne ciasto we własnej kuchni.

Składniki na ciasto

  • 1 kg sera twarogowego;
  • 1 szklanka cukru;
  • 20 dag miękkiego masła + 1 łyżeczka do wysmarowania formy;
  • 4 jajka;
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej;
  • Bułka tarta.

Składniki na karmel

  • 1,5 szklanki cukru;
  • 8 łyżek wody.

Porcje te możesz zwielokrotniać, w zależności, ile karmelu będziesz chciał uzyskać.

Sposób przygotowania krok po kroku

Przygotowanie ciasta

Zacznij od nagrzania piekarnika do 190 stopni Celsjusza. Jeśli Twój piekarnik ma opcję grzania góra – dół, zdecyduj się na ten program. Następnie przełóż masło do garnka i roztop je, pozostawiając do ostygnięcia.

W międzyczasie przełóż ser twarogowy do miski i zmiksuj go za pomocą blendera. Po zakończeniu, dołóż do sera roztopione masło, jajka, cukier oraz mąkę ziemniaczaną. Miksuj całość do uzyskania jednolitej masy. Zwróć uwagę by nie pozostały żadne grudki. Gdy uzyskasz idealną konsystencję przygotuj formę, do której za chwilę przelejesz ciasto do pieczenia.

Formę najlepiej wyłóż papierem do pieczenia, a jeśli go nie posiadasz wysmaruj boki i spód formy masłem i obsyp bułką tartą.

Następnie przelej ciasto do tortownicy, wyrównując jego wierzch za pomocą szpatułki bądź płaskiego noża śniadaniowego.

Wstaw ciasto do piekarnika i piecz przez około 20 minut (w temperaturze 190 stopni). Po upływie tego czasu zmniejsz temperaturę do 150 stopni i pozwól ciastu piec się przez kolejne 30 minut. Czynność tę powtórz zmniejszając temperaturę po upływie czasu do 120 stopni i piecząc ciasto przez kolejne 30 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozostaw ciasto w środku aż do ostygnięcia.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie karmelu, którym polejesz ciasto po jego wystygnięciu.

Zobacz również
Jak stworzyć niesamowity tort leśny mech? 15

Przygotowanie karmelu

Karmel można przygotować na dwa sposoby: na sucho oraz na mokro. Poniżej prezentujemy metodę „na mokro” która jest zdecydowanie łatwiejsza do przygotowania za pierwszym razem.

Na patelnię o grubym dnie (możesz użyć również szerokiego rondla) wsyp cukier i dodaj wodę. Całość zacznij gotować na małym ogniu, cały czas mieszając tak, aby cukier rozpuścił się jeszcze przed wrzeniem wody. Gdy uzyskasz już jednolitą i gęstą masę, przestań mieszać łyżką i delikatnie obróć samą patelnią do zakończenia procesu powstawania karmelu. Im dłużej będziesz trzymać go na ogniu, tym ciemniejszy kolor karmelu uzyskasz.

Szczegółowe wskazówki jak przygotować karmel na oba sposoby znajdziesz pod linkiem: https://uczymyjakslodzic.pl/jak-zrobic-karmel-dokladny-przepis-z-wykorzystaniem-patelni/

Po uzyskaniu idealnej konsystencji karmelu pozwól mu delikatnie wystygnąć. Następnie polej ostudzone ciasto i udekoruj je połówkami orzechów włoskich. Ciasto włóż na 3-4 godziny do lodówki.

Kiedy minie czas, Twój sernik jest gotowy! Smacznego!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry