Oliwa pierwszego tłoczenia najlepsza na tle innych olejów roślinnych
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać już o zdrowotnych właściwościach roślinnych olejów. Popularne oleje spożywcze, takie jak rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek są powszechnie dostępne, jednak ich proces produkcji pozostawia wiele do życzenia. Tylko dobrej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia zasługuje na zaufanie konsumenckie, chociaż dla wielu osób posiada ona zbyt wyrazisty jak na olej smak.
Prasa do oleju na zdrowie
Zgodnie z zaleceniami Centrum Zdrowia Dziecka i Instytutu Matki i Dziecka oleje roślinne warto wprowadzać do diety niemowlęcej już od szóstego miesiąca życia. Oczywiście w niewielkich ilościach, kilka kropel do posiłku wystarczy. Kwasy omega-3 zawarte w tłuszczach roślinnych powoli stymulują rozwój intelektualny małego dziecka. Najlepiej podawać oleje możliwie obojętne alergologicznie: olej lniany, słonecznikowy, rzepakowy, oliwę z oliwek.
Posiadając w domu własną prasę do oleju, codziennie można podawać rodzinie świeżą porcję bogatych w witaminy, smakowych olejów roślinnych. Wystarczy zaopatrzyć dom w różnego rodzaju pestki, najlepiej kupione w ekologicznym sklepie i włączyć urządzenie. Oleje roślinne smakowe tłoczone na zimno są tak popularne nie tylko dlatego, że dostarczają organizmowi witamin, ale również dlatego, że są doskonałą przyprawą podnoszącą smak potraw i ich jakość odżywczą. Z prasą do leju można eksperymentować z aromatami, wzbogacając swoje menu o nowe doznania smakowe.
Własnego wyrobu oleje tłoczone na zimno
Za pomocą prasy do oleju można wyciskać oleisty płyn z wielu dostępnych na rynku pestek: orzechów ziemnych i laskowych, dyni, słonecznika, orzechów makadamia, z sezamu, lnu, nasion chia, konopi siewnej, surowych oliwek oraz kokosa. Powstały z nich olej posiada klasę virgin, czyli jest to poziom oliwy z pierwszego tłoczenia na zimno.
Prasa do oleju roślinnego, to urządzenie niezwykle łatwe w obsłudze. Kilka programów wystarcza, by wytłoczyć olej z każdej rośliny oleistej. Wystarczy do zbiornika wsypać pestki i włączyć właściwy program, by po chwili otrzymać gęsty i złoty płyn. Olej dostępny dzięki wytłaczarce nie zdąży się utlenić i zmienić pod wpływem powietrza i lodówki. Jest zdrowy i pełen aromatu. A po dodaniu niezbędnej ilości do potrawy, pozostały olej warto zastosować w postaci kosmetyku. Olejem zmywa się makijaż, masuje skórę, dodaje do maseczek, wmasowuje w dłonie i stopy, robi ciepłe okłady na paznokcie i włosy. Cała gama zastosowań olejów czyni je jednym z najwartościowszych produktów spożywczych w kuchni i kosmetyczce.