Rach-ciach i danie gotowe! Jak zaoszczędzić czas na gotowaniu?
W niektórych wypadkach długiego czasu gotowania nie sposób uniknąć – jest warunkiem dobrego smaku, ale na co dzień można i warto stosować triki, które skrócą gotowanie, dając nam więcej czasu na smakowanie tego, co przygotowaliśmy.
Przeczytaj przepis ZANIM zaczniesz gotować
Banalne, prawda? Niestety, większość z nas o tym zapomina, przez co w trakcie gotowania zazwyczaj uświadamiamy sobie, że czegoś nam brakuje, nie dodaliśmy składnika, który był potrzebny lub że trzeba przygotować coś ekstra. Poświęcenie minuty na zapoznanie się z przepisem przed gotowaniem zaoszczędzi sporo czasu później.
Przygotuj wszystkie składniki
Warzywa pokrój, mięso podziel na porcje, miej pod ręka przyprawy, tłuszcze i odmierzone składniki sypkie, a jeśli potrzebny jest bulion, przygotuj go zawczasu – wtedy gotowanie pójdzie znacznie szybciej.
Nie zapomnij o misce na odpadki
Zamiast kursować do kosza, wszystkie odpadki wrzucaj do jednej, dużej miski, żeby oszczędność czasu i porządek szły w parze.
Po co obierasz wszystkie warzywa?
Jeśli nie lubisz skórki albo masz problemy ze strawieniem jej, obieranie jest uzasadnione, ale w zdecydowanej większości przypadków nie ma sensu. Ziemniaki, zwłaszcza młode, można gotować ze skórką, a u marchwi jest tak cienka, że w zasadzie nie wyczuwamy jej smaku. Co więcej, w skórce znajduje się mnóstwo składników odżywczych, które warto zachować.
Nie bój się dróg na skróty
Fasola, cieciorka, pomidory, passata pomidorowa czy miksy sałatkowe to kilka z wielu półproduktów, które wprawdzie można przygotować samodzielnie, ale zrobienie ich jest czasochłonne. Półprodukty dobrej jakości to oszczędność czasu, a często też pieniędzy, bez kompromisów dotyczących smaku.
Nie siekaj czosnku
Siekanie czosnku jest kłopotliwe i wymaga wprawy, więc korzystaj z wyciskacza lub, jeśli go nie masz, ze zwykłej tarki, żeby go rozdrobnić. Pójdzie łatwiej i szybciej.
Zmiękcz masło błyskawicznie
Jeśli potrzebujesz miękkiego masła, ale nie zostało wyjęte z lodówki w porę (bo np. nie doczytałaś tego w przepisie), włóż je do torebki strunowej i zanurz w ciepłej wodzie na parę minut.
Gotuj warzywa razem z makaronem
Miękkie i drobne warzywa, takie jak brokuły, groszek czy szpinak, można zblanszować w tym samym garnku, w którym gotujemy makaron podawany razem z nimi. Wystarczy, że wrzucisz je do wody pod koniec gotowania.
Warzywa do zupy-kremu ścieraj na tarce
To zaoszczędzi ci czasu na miksowaniu, bo drobne warzywa znacznie łatwiej zamienić w gładki krem.
Nie oszczędzaj na porcjach
Przepis przewiduje danie dla dwóch osób? Podwój składniki i za jednym razem przygotuj jedzenie na dwa obiady. Zwiększenie porcji wymaga znacznie mniej fatygi, niż przygotowywanie kolejnego posiłku od zera.