Teraz czytane
Przepis na pizzę, która wyjdzie każdemu

Przepis na pizzę, która wyjdzie każdemu

Przepis na pizzę, która wyjdzie każdemu 11
Kto z nas nie lubi pizzy? Tej z ulubionej restauracji dorównać może tylko pizza domowa, stworzona z zaangażowaniem we własnej kuchni. Jak wiadomo, sekretem świetnej pizzy jest ciasto – my proponujemy recepturę według przepisu mistrza kuchennej prostoty, Jamiego Olivera.

Pizza

Do ciasta a’la Jamie potrzebujesz:

  • 1,2 kg mąki
  • 1 łyżeczkę soli
  • Dwie 7 gramowe paczki suchych drożdży
  • 1 łyżkę stołowa cukru
  • 4 łyżki oliwy
  • 650 ml ciepłej, ale nie gorącej wody

Drożdże, cukier i oliwę wsyp do wody, zamieszaj i pozostaw na około 15 minut – powierzchnia mikstury powinna się zapienić.

Z przesianej mąki usyp kopczyk na stolnicy i wlej drożdżowy roztwór w zagłębienie. Używając dłoni lub widelca, połącz mąkę z wodą, a jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj więcej mąki. Ugniataj i wyrabiaj ciasto do chwili, gdy ciasto będzie łatwo odchodzić od stolnicy. Kulę ciasta włóż do misy obsypanej mąką, przykryj ją lnianą ściereczkę i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, podczas której ciasto powinno podwoić objętość. W przeddzień sezonu grzewczego temperatura w pokojach może być niewystarczająca, więc misę możesz włożyć do piekarnika rozgrzanego do 50 stopni kilkanaście minut wcześniej, dzięki czemu jego wnętrze będzie ciepłe, ale nie gorące.

Gdy ciasto wyrośnie, lekko uderz w nie pięścią, żeby pozbyć się powietrza. Z caista uformuj kule i pozostaw do wyrośnięcia na kolejne 15 minut. Po ty czasie uformuj z jednej z nich placek na arkuszu papieru do pieczenia i daj mu kolejne kilka minut na wyrośnięcie. Po upływie tego czasu nałóż sos, ser i ulubione dodatki, a następnie przenieś na blachę piekarnika nagrzanego do około 230 stopni Celsjusza i piecz przez 7-10 minut.

Z takiej ilości ciasta uformujesz około 6 średnich placków. Jeśli nie potrzebujesz tak dużej ilości zmniejsz ilość składników zgodnie z proporcjami, lub włóż pozostałe ciasto do lodówki lub zamrażalnika – bardzo dobrze się mrozi.

A co na pizzę?

Zobacz również
Śląskie specjały: Przewodnik po regionalnych produktach 15

Bazą jest oczywiście sos pomidorowy, najlepiej zrobiony na bazie pomidorów, a nie przecieru. Do zrobienia sosu najlepiej nadają się podłużne pomidory lima, pozbawione gniazd nasiennych zmiksowane z zeszkloną cebulką oraz czosnkiem. Po odparowaniu wody i doprawieniu zyskujesz sos świetny nie tylko do pizzy, ale również makaronu.

Tradycyjnie na pizzę kładzie się pokrojoną mozzarellę, choć można również eksperymentować z cheddarem lub różnymi wariantami sera pleśniowego czy ricotty.

Składniki to kwestia upodobań, ale jest kilka niezawodnych połączeń, takich jak szynka z pieczarkami, pepperoni z papryczkami jalapeno, rukola, szynka parmeńska i parmezan, feta z oliwkami i papryką czy camembert z boczkiem i gruszką, jeśli lubimy słodsze smaki. Jamie Oliver poleca również połączenie winogron, ricotty, rozmarynu i orzeszków pinii (w tej wersji bez sosu pomidorowego), a także karmelizowanej cebuli z płatami boczku i zieloną papryką. Ciekawą wariacją nie tylko o poranku jest również pizza śniadaniowa z sadzonym jajem i ulubionymi, śniadaniowymi dodatkami.

Głodni? To do dzieła!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry