Jajka pieczone na 5 sposobów
Sposobów ich przygotowywania jest mnóstwo, ale jajka pieczone są z pewnością jednym z najciekawszych. Połączone z warzywami, pieczywem czy aromatycznym bekonem stworzą smakowite śniadanie na większy głód i zrobią furorę przy wspólnym stole.
Jajka pieczone w awokado
Połączenie kremowego, tłustego awokado i soczystego jaja jest idealne na śniadanie z odrobiną ekstrawagancji. Do przygotowania dania potrzebujesz dojrzałego awokado, jaja, przypraw i, opcjonalnie, drobnych kawałków boczków do zapieczenia razem z jajem. Piekarnik rozgrzej do 220 stopni, a jaja rozbij w osobnej misce Awokado przetnij na pół, usuń pestkę i lekko powiększ otwór po niej, żeby łatwiej zmieścić jajo. Łódeczki z awokado umieść w naczyniu, w którym nie będą się przewracać, a więc blisko siebie lub w foremkach do zapiekania. Do otworu najpierw przełóż żółtko, a następie dodaj tyle białka, ile potrzeba do wypełnienia awokado. Posyp jajo przyprawami, włóż awokado do piekarnika i zapiekaj przez około 15 minut, pamiętając, żeby co jakiś czas sprawdzać poziom ścięcia białka i żółtka. Gotowe danie możesz posypać boczkiem.
Źródło przepisu: White On Rice Couple
Jajka pieczone w boczku
Klasyczne comfort food na długie, jesienne wieczory lub poranki ze śniadaniem w w wersji „na bogato”. Piekarnik rozgrzej do około 200 stopni i wysmaruj tłuszczem formę na muffiny. Paski boczku podsmaż na patelni tak, by si.e zrumieniły, ale nie były chrupkie. Z kromek chleba wytnij krążki o średnicy otworu w blaszce na muffinki – będą podkładką dla jaj. Paski boczku zawiń wokół otworu na muffiny, na dno włóż chlebowe krążki i posyp je tartym serem oraz dymką. W osobnym naczyniu rozbij jaja i włóż żółtko oraz potrzebną ilość białka do każdej foremki, a następnie skrop je odrobiną śmietanki. Gotowe jaja włóż do piekarnika na około 15 minut.
Źródło przepisu: The Cooks Room
Jajka pieczone w łódeczkach ziemniaczanych
Ziemniaczana przekąska z jajem w roli głównej to propozycja na śniadanie, kolację lub lunch. W zależności od okazji i poziomu głodu, łódeczki można wypełnić szynką, serem, łososiem czy innymi warzywami, które przykryjemy jajeczną kołderką.
Ziemniaki należy upiec na dzień przed zamiarem przyrządzenia łódeczek. Gdy będą gotowe, odetnij ich czubki, wydrąż i przestudzone przechowuj w lodówce. Następnego dnia możesz wypełnić je ulubionym nadzieniem i jajkiem. Gotowe łódeczki zapiekaj w piekarniku nagrzanym do około 180 stopni przez 20-30 minut.
Źródło przepisu: Living tastefully
Jajka pieczone w bułeczkach
Jajka w bułeczkach to świetna alternatyw dla jajecznicy, którą polubią zwłaszcza najmłodsi. Do ich przygotowania potrzebujesz dobrze wyrośniętych, niewielkich bułeczek, jajek, słodkiej śmietanki, pomidorków koktajlowych, tartego sera i ulubionych przypraw.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni i przygotuj blachę nakrytą papierem do pieczenia. Utnij czubki bułeczek (pozostaw je na później) i wydrąż ich wnętrze. Do każdej bułeczki wlej po łyżce śmietanki, wrzuć ćwiartki pomidorów koktajlowych, wlej jajo, dopraw i przykryj czubkiem. Nadziane jajkiem bułeczki zapiekaj w piekarniku przez około 10 minut.
Źródło przepisu: Eatwell101
Jajka pieczone w pomidorach
To danie polubią miłośnicy lekkiej kuchni – jest przygotowane bez nawet grama dodatkowego tłuszczu i dostarcza energii na cały dzień. Z pomidorów utnij czubki i wydrąż je, usuwając gniazda nasienne i szypułki. Połóż je na blasze lub w formie na muffiny i wlej po jednym jaju do każdego z pomidorów, włóż do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i zapiekaj przez 20-25 minut. Po wyjęciu jaj z piekarnika dopraw je solą, pieprzem i natką pietruszki lub szczypiorkiem.
Źródło przepisu: Fed & Fit