Co dla niemowlaka na pierwszy posiłek?

pierwszy posiłek dla niemowlaka

 

Pierwszy posiłek to ważna chwila w życiu dziecka i jego rodziców. Oto po raz pierwszy maluszek otrzyma pokarm, który nie jest mlekiem. Przygotowane dla niego danie musi być odpowiednie dla jego układu pokarmowego, który początkowo musiał przyswajać jedynie mleko. Organizm dziecka nie jest przyzwyczajony do różnorodności i pokarmów stałych.

Z płynnego pokarmu, czyli z mleka mamy albo modyfikowanego, czerpało ono dotychczas wszystkie niezbędne dla siebie składniki odżywcze. Dlatego pierwszy posiłek dla niemowlaka musi mieć półpłynną konsystencję i musi być jednorodny. Podawanie początkowo tylko jednego składnika pozwala zauważyć symptomy ewentualnego uczulenia na niego. Jeśli dziecko nie reaguje źle na taki produkt, to zwiększa się jego ilość w karmieniu i stopniowo wprowadza się nowe składniki do jego codziennej diety. W pierwszym okresie karmienia należy podawać niemowlakowi pokarm w postaci papki. Taką postać ma pure z warzyw oraz kleik ryżowy.

Na początek – najlepsza marchewka

To warzywo bardzo chętnie wybierane jest na pierwszy produkt żywnościowy dla niemowlaka. Nie powinna być surowa. Trzeba ją ugotować, zrobić z niej pure i podać niewielką jej ilość na łyżeczce. Jeśli dziecko zacznie chętnie ją jeść, można dać mu większą porcję. W początkowym okresie karmienia zwykłymi już posiłkami nadal mleko jest produktem podstawowym. Nowości wprowadza się jako urozmaicenie. Dziecku bardzo posmakowałoby i ugotowane jabłko. Jednak podanie go na początek mogłoby spowodować, że niechętnie próbowałoby ono później innych rzeczy. Jest ono tak słodkie i smaczne, że lepiej, żeby maluszek przyzwyczaił się wcześniej do innych smaków. Z marchewką nie ma takiego problemu, a też będzie dziecku smakować. Papki z niej się nie dosładza. Ugotowana marchew sama z siebie jest nieco słodkawa, a lepiej nie przyzwyczajać dziecka do cukru.

Co jeszcze w początkowym okresie karmienia dziecka?

Po marchewce można wprowadzić do jego diety kleik ryżowy, kleik z kaszy jaglanej, kaszkę kukurydzianą, pure z ziemniaków. Dalej buraczek, dynia, jabłko, gruszka. Wszystko na początek ugotowane i w konsystencji papki. Taką papkę można rozrobić wodą. Jeśli coś dziecku nie smakuje i nie chce tego jeść, można spróbować z czymś innym, a do tego niechcianego wrócić później. Podane tu produkty można wprowadzać w dowolnej kolejności. Są to te najbezpieczniejsze, które z reguły nie powodują negatywnych reakcji w organizmie, dlatego są odpowiednie na pierwsze posiłki dla niemowlaków. Ważne jest jednak, żeby wprowadzać je pojedynczo i obserwować, jak dziecko na nie reaguje.

Podawanie pierwszych posiłków najlepiej rozpocząć od 6 miesiąca. Początkowo to mleko mamy będzie dla dziecka głównym pokarmem, ale stopniowo będzie zwiększał się udział innych produktów w jego diecie. Jeśli dziecko piło mleko modyfikowane z butelki, to podawanie półpłynnych pokarmów można wprowadzić miesiąc wcześniej. Też początkowo podaje się zarówno ten pokarm, do którego jest ono przyzwyczajone, wraz z innymi, które dopiero będzie poznawać.

Zobacz również rozszerzanie diety: co na pierwszy posiłek dla niemowlaka?

 

Zupy dla dzieci

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry