Teraz czytane
Żywienie w ciąży. Dieta dla kobiet spodziewających się dziecka

Żywienie w ciąży. Dieta dla kobiet spodziewających się dziecka

Żywienie w ciąży. Dieta dla kobiet spodziewających się dziecka 11

Prawidłowa dieta kobiety ciężarnej jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie ona w dużym stopniu wpływa na zdrowie nie tylko przyszłej mamy, ale przede wszystkim rozwijającego się w niej dziecka. Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w takiej diecie? Czego należy unikać, będąc w ciąży?

Każdej przyszłej mamie polecamy zapoznanie się z poniższym artykułem, w którym umieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego żywienia w ciąży.

Jak powinno wyglądać żywienie kobiety w ciąży spodziewającej się dziecka?

Żywienie w ciąży. Dieta dla kobiet spodziewających się dziecka 17

Dieta kobiety ciężarnej powinna opierać się na zdrowych produktach, które nie tylko dostarczają niezbędnej energii, ale przede wszystkim są bogate w witaminy i mikroelementy. Codzienny jadłospis powinien składać się z chudego białka (drób, sery, mleko, jaja), zdrowych tłuszczów (orzechy, oliwa z oliwek), dodających energii dobrych węglowodanów (ciemny makaron, brązowy ryż, chleb razowy), warzyw i owoców. W diecie nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości wody, która gwarantuje prawidłowe nawodnienie organizmu, a tym samym utrzymanie wszystkich organów w dobrej kondycji. Nawodniony organizm lepiej pracuje pod każdym względem. Ma to również ogromny wpływ na samopoczucie kobiety, dlatego każda przyszła mama powinna zwrócić uwagę na to, by w ciągu doby wypijać przynajmniej 2-3 litry wody.

Produkty niedozwolone w ciąży

Należy również zauważyć, że istnieją pewne produkty spożywcze, które nie są zalecane kobietom w ciąży. To przede wszystkim surowe ryby i surowe mięso oraz oczywiście alkohol. Są też pewne produkty spożywcze, które warto jeść w jak największych ilościach. To przede wszystkim te, które zawierają dużą ilość kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka. Znajdziemy go głównie w szpinaku, brokułach, sałacie, szparagach, bananach, pomarańczach i mandarynkach. Występuje też w sporej ilości w wątróbce, ale nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży, ponieważ magazynuje szkodliwe substancje.

Rozwój płodu a dieta kobiety ciężarnej

Dieta stosowana przez przyszłą mamę ma bardzo duży wpływ na rozwój płodu. W okresie płodowym niezwykle ważne jest dostarczenie wszelkich składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Ma to znaczenie w każdym tygodniu ciąży, ponieważ każdego dnia dochodzi do ogromnych postępów w procesie rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka.

Zobacz również
Sernik z karmelem i orzechami - szybki przepis 15

Książka Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy – pozycja obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy!

żywienie w ciąży

Skomponowanie codziennego menu tak, by były w nim zawarte wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich ilościach wcale nie jest takie proste. Na szczęście można to sobie znacznie ułatwić, korzystając z fachowej i napisanej przystępnym językiem literatury, której najlepszym przykładem jest wyżej wspomniana książka, która jest dostępna w sprzedaży Księgarni Internetowej PWN. Znajdują się w niej nie tylko różnorodne, proste do wykonania i nierujnujące budżetu domowego przepisy wraz z podziałem na poszczególne trymestry, ale również porady i wskazówki dla kobiet ciężarnych.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry