Młoda kapusta na trzy sposoby
Na wiosennym talerzu ze szparagami może konkurować tylko słodko-kwaśna, młoda kapusta z dodatkiem tłuszczyku. Przedstawiamy trzy metody jej przyrządzania, dzięki którym będzie pyszna.
Młoda kapusta duszona na zielono
Duszona, młoda kapusta z koperkiem to naturalna i lekkostrawna wersja przysmaku. Do jej przygotowania potrzebujesz:
1 główkę kapusty
Pęczek koperku
Łyżkę masła
Łyżkę mąki
Kilka łyżek kwaśnej śmietany
Łyżkę soku z cytryny
Sól i pieprz do smaku
Kapustę myjemy, wycinamy głąb i drobno ją szatkujemy. Koperek drobno siekamy. W rondlu podgrzej masło, wrzuć pokrojoną kapustę i duś całość przez około pól godziny. Gdy będzie miękka, trzeba ją doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Mąkę zmieszaj z odrobiną wody i wlej do kapusty, by nieco ją zagęścić. Po zdjęciu z ognia dodaj koperek i jeśli chcesz również śmietanę, dopraw do smaku.
Młoda kapusta zasmażana na gęsto
Dodatek smalcu, cebuli i zasmażki sprawia, że młoda kapusta staje się bardzo treściwa, w sam raz jako dodatek do soczystej wieprzowiny. By ją przygotować, przygotuj:
1 główkę kapusty
2 cebule
Łyżkę smalcu
Łyżkę mąki
1 łyżkę soku z cytryny
Sól i pieprz do smaku.
Posiekaną kapustę wrzucamy do dużego rondla razem ze smalcem, dodajemy kilka łyżek wody i dusimy pod przykryciem do miękkości. Cebule obierz i poszatkuj, zeszklij na oleju i dodaj mąkę, by powstała cebulowa zasmażka, którą następnie trzeba dodać do miękkiej kapusty. Całość wymieszaj, dodaj sok z cytryny i dopraw solą oraz pieprzem.
Młoda kapusta ze smakowitymi dodatkami
Jak widać, młoda kapusta czuje się świetnie w towarzystwie tłustych dodatków, stąd często łączy się ją z boczkiem lub szynką. W tym wypadku postępujemy identycznie, jak przyrządzając kapustę duszoną, pamiętając o dodaniu złocistych i drobno skrojonych kawałków mięsa. Smak duszonej lub zasmażanej kapusty może wzbogacić również przecier pomidorowy, marchewka oraz czosnek. W przypadku marchewki do dania warto dodać łyżeczkę cukru.
Smacznego!