Teraz czytane
Jak spożywanie oliwy z oliwek wpływa na nasz organizm?

Jak spożywanie oliwy z oliwek wpływa na nasz organizm?

oliwa z oliwek

O tym, że ten rodzaj tłuszczu ma szereg zdrowotnych korzyści słyszał na pewno każdy. Chociaż nie jest to produkt typowo polski, dziś jest łatwo dostępny i chętnie używany w kuchni. Oliwa z oliwek extra virgin, nie tylko wzbogaca dania o unikalny smak, ale również spożywana w odpowiednich ilościach, wpłynie na nasze zdrowie, wygląd skóry, włosów czy paznokci. Niesłusznie tłuszcze kojarzone są jako coś niezdrowego, bowiem te dobrej jakości mają bardzo dużo zdrowotnych korzyści.

Co takiego skrywa w sobie oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek extra virgin, to jeden z podstawowych produktów diety śródziemnomorskiej, nie bez podstaw uważanej za najzdrowszą z diet. Oliwa bowiem, to źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i omega-6. Kwasy te mają korzystny wpływ na układ sercowo – naczyniowy, nerwowy czy zmysł wzroku. W oliwie z oliwek extra virgin można również doszukać się licznych witamin, między innymi: A, E, D i K, czy związków mineralnych, jak potas, fosfor, magnez. Występująca w niej witamina E oraz karotenoidy i związki fenolowe, mają działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają występowaniu chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych, cukrzycy typu 2, miażdżycy. Dzięki antywirusowemu i antybakteryjnemu działaniu oliwy z oliwek extra virgin, mówi się również o korzystnym wpływie na układ immunologiczny. Badania pokazują również, że jej stosowanie może opóźnić proces rozwoju choroby Alzheimera i demencji starczej oraz działać antydepresyjne.

Jak najlepiej spożywać ten rodzaj tłuszczu?

Możliwości spożycia oliwy mamy naprawdę wiele. Możemy używać jej wszędzie tam, gdzie potrzebujemy tłuszczu. Do sałatek, do smażenia czy pieczenia. Chociaż najwięcej wartości ma spożywana na surowo, jednak oliwa z oliwek extra virgin, może być również poddawana procesowi obróbki cieplnej. Ciekawostką jest również, fakt że może być nie tylko spożywana, ale sprawdzi się również jako kosmetyk, nałożona na skórę, czy włosy. Jej obecność w składach kosmetyków jest bardzo powszechna.

Zobacz również
Soki i zakwasy z buraków - Poznaj ich dobry wpływ na zdrowie oraz odchudzanie! 14

Kupując oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, aby w rezultacie kupić jak najlepszy produkt. Pierwszą ważną informacją będzie oznaczenie extra virgin, oznacza to, że oliwa pochodzi z pierwszego tłoczenia, a co za tym idzie, ma najwięcej wartości odżywczych. Ważne również jest opakowanie, które powinno być wykonane z materiału, który nie będzie dopuszczał promieni słonecznych do środka, mogłoby to niekorzystnie wpływać na jakość oliwy. Dlatego ważne jest również, by po zakupie przechowywać ją w odpowiednich warunkach.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry