FLAKI

1,25 kg. flaków (uważać żeby były białe, świeże i tłuste) sparzyć wrzątkiem, dokładnie oczyścić i wymyć kilka razy, poczem zalać wrzącą wodą i gotować 5—10 minut, następnie odcedzić, zalać czysta zimną wodą i gotować 3—4 godziny, dolewając po trochu wody.

Flaki należy gotować jednego dnia a zaprawiać następnego. Ugotowane muszą być do miękkości.

Na drugi dzień podgrzewamy flaki, poczem odcedzamy je i krajemy na cienki makaron.

Zalewamy je ugotowanym poprzednio rosołem z 25 dk. rozmaitej drobno pokrajanej włoszczyzny, dosypujemy tłuczonych korzeni: pieprzu, pieprzu angielskiego, majeranku, gałki muszkatołowej i dusimy 30 minut, następnie nale­ży je posolić, zaprawić zaprażką z masła, mąki i cebulki i raz jeszcze zagotować.

Wyłożone na salaterkę flaki posypuje się parmezanem i podaje się do nich pulpety lub kiszkę kaszaną, którą przyrządza się w następujący sposób:

Zobacz również
Sernik z karmelem i orzechami - szybki przepis 1

Mniej więcej 15 dk. kiszki wołowej, należy wymyć i namoczyć na 2 godziny w wodzie. 2 dk. łoju wołowego usiekać, zagotować w 1 szklance wody, posolić, popieprzyć, wsypać odrobinę imbiru, majeranku i 1/2 utartej i sparzonej cebuli, następnie wsypać 1 szklankę kaszki krakowskiej zatartej jajkiem, wszystko to wymieszać i nadziać tem kiszkę. Związać kiszkę z obydwu stron i ugotować w wodzie słonej. Następnie pokrajać kiszkę na plasterki i wrzucić do flaków.

Flaki – przepis pochodzi z książki „Jak gotować dobrze smacznie i tanio”, rok wydania: 1935.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry