Teraz czytane
Co jeść w upały?

Co jeść w upały?

Co jeść w upały? 11

Kiedy słupki rtęci przekraczają 30ᵒC, perspektywa spędzania czasu w nagrzanej kuchni nie napawa optymizmem. Jeśli na samą myśl o przygotowaniu obiadu w upalny dzień, robi Ci się „gorąco”, zapoznaj się z naszymi propozycjami na letnie menu!

W upalne dni mamy zazwyczaj mniejszy apetyt i… mniejszą ochotę na spędzanie czasu w kuchni. W takim przypadku warto postawić na pożywne, lekkostrawne potrawy, niewymagające długiej obróbki termicznej. Dania oparte na sezonowych warzywach i owocach dostarczą niezbędnych witamin i minerałów, nie obciążając przy tym żołądka. Latem należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Pomysły na letnie dania

Śniadanie powinno dostarczyć energię na cały poranek. Tradycyjną owsiankę na ciepło z powodzeniem zastąpi smoothie na bazie jogurtu z dodatkiem owoców i otrębów lub kefir z granolą.

Nie wyobrażasz sobie obiadu bez zupy, ale nie chce Ci się gotować bulionu? Przygotuj chłodnik z buraków! Jeśli wykorzystasz marynowane buraki w słoiku albo zaopatrzysz się w gotowane buraki w sklepie, przygotowanie orzeźwiającej i pożywnej zupy zajmie Ci tylko kilka chwil. Na drugie danie świetnie sprawdzą się szybkie do przygotowania dania na bazie makaronu. Zamiast smażyć kotlety, wybierz faszerowane mięsem warzywa, takie jak cukinia, papryka czy kalarepa. Możesz postawić również na klasykę letnich obiadów: młode ziemniaki z koperkiem i mizerią.

Na kolację świetnie sprawdzi się sałata z ulubionym dressingiem, caprese ze świeżych pomidorów lub sałatka z arbuza i fety z dodatkiem aromatycznej mięty.

Po więcej inspiracji na zdrowe i pożywne posiłki zajrzyj na: https://www.netto.pl/przepisy/zdrowe-odzywianie/.

Bezpieczni w lato – pamiętaj o nawodnieniu!

Zmieniający się klimat sprawia, że co roku przychodzi nam mierzyć się z falami gorąca, które mogą być niebezpieczne dla naszych organizmów. „Jak bronić się przed upałami?” – to pytanie coraz częściej zaprząta nasze głowy.

Przede wszystkim latem należy przyjmować dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny pić ok. 2,5 l płynów dziennie. W gorące dni warto zwiększyć podaż płynów o dodatkowy 1 l. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego sięgania po wodę, nie tylko wówczas, gdy czujesz suchość w ustach. Zabierz ze sobą butelkę wody, gdy wychodzisz z domu, postaw ją również na biurku w pracy. Zapominalscy mogą zainstalować specjalną aplikację na telefonie, przypominającą o uzupełnianiu płynów.

Zobacz również
Sushi wegetariańskie i wegańskie - japońskie przysmaki dla miłośników kuchni roślinnej 15

Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci. Pamiętajmy, że maluchy w wieku 1–3 lat powinny wypijać 1,3 l płynów dziennie, dzieci w wieku 4–6 lat – 1,7 ml, zaś te w wieku 7–9 lat – 1,9 l. Warto co jakiś czas przypominać dzieciom o piciu, gdyż pochłonięte zabawą mogą nie pamiętać o tym, by sięgać po kubek z napojem.

Ponadto warto zrezygnować z przebywania na słońcu między godziną 11 a 15. Jeśli nie możesz tego uniknąć, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem i nakryciu głowy. Kiedy żar leje się z nieba, należy powstrzymać od zbędnego wysiłku fizycznego i wybrać bardziej „leniwe” formy odpoczynku.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry