Prawie co drugi Polak przygotowuje przetwory
49% Polaków przygotowuje przetwory domowe, aż 3/4 tej grupy stanowią mężczyźni – wynika z badania Barometr Providenta. Zwykle przetwory robi się w rodzinach co najmniej czteroosobowych (65%). Co ciekawe, ich przygotowywaniem nierzadko zajmują się również ludzie młodzi.
(Nie tylko) siła tradycji
Wyniki badania pokazują, że domowe przetwory na zimę przeważnie robią osoby starsze (powyżej 60. roku życia). Skłania je do tego głównie chęć kultywowania rodzinnych tradycji, a także zaoszczędzenia pieniędzy. Warto przy tym zauważyć, że blisko 15% seniorów nie przygotowuje przetworów jedynie dla siebie, ale też dla innych – dostają je oni w prezencie.
„Druga grupa osób, która najczęściej deklaruje robienie przetworów, to osoby młode […]. Tu motywy są zdecydowanie inne. Tymi osobami przede wszystkim kieruje chęć zdrowego odżywiania, duża świadomość tego, że »wiem, co jem«” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.
Domena mężczyzn
Przetwory przygotowują zwykle rodziny liczące minimum cztery osoby. Na drugim miejscu znajdują się ludzie samotni. Interesujące jest to, że aż 3/4 robiących przetwory to mężczyźni.
Nie jest natomiast szczególnym zaskoczeniem, że częściej od osób mieszkających w mieście przetwory przygotowują żyjący na wsi (63%). Zazwyczaj korzystają wtedy z własnych plonów (75%). Mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. osób) przeważnie kupują składniki w sklepie lub na targowisku (76%).
Zimą warto włączyć do menu kiszonki, przeciery warzywne i kaszę jaglaną.