Teraz czytane
Tanie suplementy diety – jak wybrać najlepsze?

Tanie suplementy diety – jak wybrać najlepsze?

Tanie suplementy diety - jak wybrać najlepsze? 11

W dzisiejszych czasach dostarczenie wszystkich odpowiednich składników do organizmu jest trudne, jednak nie niewykonalne. Stąd też coraz więcej osób sięga po suplementy. Rynek jest bogaty w wiele produktów, jednak trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Można również znaleźć wiele tanich preparatów, ale jak wybrać te najlepsze? Podpowiadamy.

Jaki skład powinien mieć suplement diety?

Nawet tanie suplementy diety podlegają prawu żywieniowemu, przez co badania kontrolne nad nimi nie są tak częste i skrupulatnie prowadzone jak w przypadku leków. Warto zatem zwracać uwagę, czy dana firma prowadzi wewnętrzną kontrolę jakości dostarczanych preparatów. Ponadto czytając skład warto zwrócić uwagę na formę chemiczną substancji czynnej. Nie wszystkie formy chemiczne są podobnie skuteczne, dla przykładu najlepiej przyswajalną formą magnezu jest cytrynian magnezu, jednak niektórzy producenci proponują inne formy.

O ile jest to chylatowa magnezu, jabłczana magnezu to nie ma się czym przejmować. Są jedynie nieco słabiej wchłaniane. Sytuacja bardziej się komplikuje, gdy znajduje się tam tlenek magnezu, który jest praktyczne niewchłaniany przez organizm ludzki, ale za to jest tani i da się go dużo upchać na przykład w kapsułce. Gdy nie mamy pewności, która forma chemiczna suplementu jest najbardziej skuteczna warto zapytać o to farmaceutę, dietetyka lub lekarza.

Jak wybrać dobry suplement diety – na co zwrócić uwagę?

Pomimo że rejestracja suplementów jest niezwykle łatwa, nie potrzebują one tak złożonych badań klinicznych jak leki, to nadal można znaleźć wiele suplementów o wątpliwym źródle pochodzenia. Takie rzeczy zdarzają się zwłaszcza w Internecie. W takich sytuacjach pomocny może okazać się specjalny spis prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dostęp do niego jest bezpłatny i ogólnie dostępny.

Zobacz również
Philips Senseo w biurze – jak kawa w padach może poprawić produktywność? 15

Rejestr ten dotyczy głównie produktów polskiego pochodzenia. Swego rodzaju odpowiednikami jego są chociażby NSF International, US Pharmacopeia, Consumer Lab czy Informed Choice. Jeśli suplement nie znajduje się na żadnej z list, a jego skuteczność jest niezwykle zachwalana, a dodatkowo nie ma składu nie warto inwestować w tego rodzaju preparaty.

Równie istotny jest także skład suplementów. Powinien być on opracowany na podstawie badań oraz rekomendacji ekspertów. Trzeba zwracać jednak uwagę na firmy, których jedynym potwierdzeniem jakości suplementu są badania prowadzone na zlecenie tego przedsiębiorstwa – takie wyniki mogą być specjalnie ustawione. Najbardziej wiarygodne są suplementy firm, które przedstawiają badania zarówno swoje, jak i niezależnych ośrodków.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry