Na czym polega dieta SIRT? Podstawowe informacje
Dieta SIRT to jedna z najpopularniejszych metod odchudzania, która powinna być jednak skomponowana przez wykwalifikowanego dietetyka. Jej najważniejszym atutem jest to, że nie trzeba przechodzić na restrykcyjną dietę, a całość nie opiera się na eliminowaniu wielu różnych produktów spożywczych, lecz na dodawaniu niektórych produktów do własnego jadłospisu. Dzięki temu można nie tylko schudnąć, ale też zapewnić sobie dużo lepsze samopoczucie.
Dieta SIRT – jakie są jej podstawowe założenia?
Dieta SIRT wiąże się z ograniczeniami kalorycznymi oraz spożywaniem starannie przygotowywanych zielonych koktajli. Istotne jest to, aby w takich koktajlach znalazły się aktywatory sirtuin. Kluczową rolę przy tego typu diecie odgrywa podzielenie jej na kilka etapów, a mianowicie:
- etap pierwszy – wykluczenie produktów przetworzonych, z białej mąki oraz powszechnie uznawanych za niezdrowe (np. fast-foody). Powinien trwać maksymalnie 3 dni, a kaloryczność nie powinna przekraczać 1000 kcal. Spożywa się głównie koktajle sirtuinowe (3) oraz 1 posiłek sirtuinowy,
- etap drugi – od czwartego do siódmego dnia. Kaloryczność wzrasta do 1500 kcal, a jeden koktajl jest zastępowany drugim posiłkiem sirtuinowym,
- etap trzeci – od ósmego do czternastego dnia. Na tym etapie zaleca się spożywać 3 posiłki sirtuinowe, 1 koktajl oraz maksymalnie 2 przekąski,
- etap czwarty – od piętnastego dnia, nie ma w nim żadnych rygorystycznych zaleceń, lecz osoba będąca na diecie SIRT powinna spożywać zielone koktajle sirtuinowe oraz posiłki sirtuinowe.
Jak widać nie obejdzie się bez wsparcia doświadczonego dietetyka, który przygotuje dla pacjenta właściwy plan żywieniowy. Każda dieta powinna być realizowana pod czujnym okiem specjalisty.
Dieta SIRT – jak może wpłynąć na ludzki organizm?
Jeśli dieta SIRT zostanie przeprowadzona właściwie i pacjent znajdzie się pod opieką dietetyka można oczekiwać tego, iż sirtuiny będą w stanie spowolnić proces starzenia komórek, poprawić metabolizm, przyspieszyć spalanie tłuszczu, uregulować poziom glukozy oraz skutecznie dezaktywować wolne rodniki. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka dieta była propagowanym sposobem odżywiania, a nie jedynie metodą na odchudzanie. Ważne jest to, aby bazować na wiedzy i doświadczeniu dietetyka, dzięki czemu zapobiegnie się drastycznym cięciom energetycznym (niekiedy dieta może być wprowadzona w lekko zmodyfikowanej formie). Na dietę SIRT nie powinny jednak przechodzić kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby nadmiernie wychudzone.
Dieta SIRT – krótkie podsumowanie
Dieta SIRT ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Najistotniejsze jest to, aby była realizowana z głową i pod czujnym okiem dietetyka. Dzięki niej można zrzucić zbędne kilogramy i poprawić własne samopoczucie. Całość opiera się na ograniczeniach kalorycznych oraz spożywaniu koktajli i posiłków sirtuinowych. Dietę dzieli się na cztery etapy: pierwszy (kaloryczność 1000 kcal, wyeliminowanie produktów przetworzonych, z białej mąki i niezdrowych, 3 koktajle i 1 posiłek sirtuinowy), drugi (kaloryczność 1500 kcal, 2 koktajle i 2 posiłki sirtuinowe), trzeci (3 posiłki, 1 koktajl i maksymalnie 2 przekąski) oraz czwarty (brak ścisłych zaleceń, ale pozostaje się przy produktach i koktajlach sirtuinowych). Odpowiednio skomponowana i realizowana dieta doprowadzi m.in. do przyspieszenia spalania tłuszczu, poprawy metabolizmu, spowolnienia procesu starzenia komórek i uregulowania poziomu glukozy. Nie powinny jej stosować osoby nadmiernie wychudzone oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.