Teraz czytane
Mąka lniana – Zalety i właściwości

Mąka lniana – Zalety i właściwości

mąka lniana

Mąkę lnianą otrzymuje się przez mielenie ziaren lnu, z których następnie usuwa się tłuszcz. Produkowana jest przy użyciu specjalistycznej technologii, dzięki czemu zachowuje w składzie wiele dobroczynnych substancji odżywczych. Mąkę lnianą najlepiej zakupić w gotowej formie, gdyż przygotowanie jej w domu jest stosunkowo trudne.

Mąka lniana – właściwości zdrowotne i odżywcze

Bogaty zestaw substancji odżywczych powoduje, że mąka lniana wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Wykorzystuje się ją w kuchni, kosmetologii, a także medycynie niekonwencjonalnej. Wszystko dzięki optymalnej kompozycji synergicznie działających składników.

Mąka lniana na układ trawienny

Mąka lniana zawiera w składzie bardzo duże ilości błonnika – w 100 gramach jest go aż 36 gram. Błonnik przedłuża uczucie sytości oraz wpływa korzystnie na przemianę materii, przez pobudzanie perystaltyki jelit. Mąka lniana obfituje także w białko, w którego skład wchodzą aminokwasy: leucytyna, lizyna, fenyloalanina i tryptofan. Normalizuje pracę przewodu jelitowo-żołądkowego, a zawarte w niej przeciwutleniacze, wzbogacają mikroflorę jelitową. To z kolei pobudza prawidłową absorpcję składników odżywczych z pokarmu.

Działanie przeciwzapalne i ochronne mąki lnianej

Mąka lniana zawiera kwasy tłuszczowe (9 gram na 100 gramów). Głównie są to nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie kwas alfa-linolenowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i obniża poziom „złego” cholesterolu. Dzięki temu chroni przed schorzeniami układu krążenia, chorobami skóry, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy cukrzycą. Potas, którego w mące lnianej jest 6 razy więcej, niż w bananach, zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, a kwasy tłuszczowe wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Mąka lniana może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, ze względu na obecność lignanów. Warto zatem stosować ten rodzaj mąki w diecie, mającej na celu profilaktykę nowotworową.

Pozytywny wpływ na mózg

Mąka z siemienia lnianego bogata jest także w witaminy, minerały oraz enzymy. Zawiera spore ilości żelaza, wapnia, miedzi, cynku oraz chromu. Ponadto w jej składzie znajduje się witamina E i niektóre witaminy z grupy B. Mąka lniana zawiera także lecytynę, która wspiera pamięć i koncentrację oraz pozytywnie wpływa na przemianę materii.

Zobacz również
Dlaczego kawa z Rwandy jest uważana za jedną z najbardziej aromatycznych na świecie? 13

Mąka lniana dla urody

Mąka lniana korzystnie wpływa na zdrowie i urodę kobiet, dzięki zawartości fitoestrogenów. Są to substancje roślinne, które regulują pracę kobiecej gospodarki hormonalnej i pomagają zachować młody wygląd skóry.

Mąka lniana – zastosowanie

Mąkę lnianą powszechnie stosuje się w kuchni paleo i ketogenicznej. Wykazuje dobre właściwości wiążące, dzięki czemu nadaje się do wypieków, również chleba, który w smaku przypomina chleb razowy. Mąkę lnianą można stosować także do placków, naleśników, ciastek czy panierki.

Bez obróbki termicznej można używać jej do jogurtów, past czy warzywnych i owocowych koktajli. Składnik ten polecany jest także w diecie bezglutenowej, gdyż nasiona lnu naturalnie nie zawierają glutenu.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry