Teraz czytane
Czy kawy aromatyzowane są zdrowe?

Czy kawy aromatyzowane są zdrowe?

Czy kawy aromatyzowane są zdrowe? 11

Przepyszny orzech laskowy, aromatyczna wanilia, kusząca wiśnia i rozpływająca się w ustach czekolada… Kawy smakowe podbijają serca wielu ludzi, kusząc oryginalnymi mieszankami oraz pięknym zapachem. Są idealne do podania gościom podczas popołudniowego spotkania oraz do wypicia samemu w domowym zaciszu. Chociaż ten rodzaj kawy z pewnością zachwyci Ciebie i Twoich gości, warto zadać sobie pytanie – czy kawa aromatyzowana jest zdrowa?

Właściwości zdrowotne kawy

Większość ludzi kojarzy kawę z początkiem dnia oraz nagłym zastrzykiem energii. Jednak jest ona nie tylko pewnego rodzaju energetykiem, a także pitnym przysmakiem do podania gościom. W rzeczywistości ma ona mnóstwo cennych dla zdrowia właściwości, o których warto pamiętać.

Przyśpiesza metabolizm

Picie czarnej kawy bardzo dobrze się sprawdza w czasie odchudzania. Zawarta w niej kofeina działa wspomagająco na proces trawienia, co powoduje szybszą utratę wagi. Badania wykazują, że osoby regularnie spożywające filiżankę kawy mają większe predyspozycje do zrzucenia kilogramów, niż osoby niepijące tego naparu.

Poprawia koncentrację i działa wspomagająco na centralny układ nerwowy

Badania udowadniają, że kawosze są mniej narażeni na zaburzenia poznawcze. Kawa działa stymulująco na umysł, co przyczynia się do poprawy pamięci oraz zwiększenia koncentracji. Ponadto osoby pijące kawę są mniej narażone na demencję i Alzheimera. Już dwie filiżanki dziennie mogą uchronić przed rozwojem tych schorzeń.

Wspomaga pracę wątroby

Zawarte w jej ziarnach antyoksydanty i związki przeciwzapalne zapobiegają tworzeniu się szkodliwych enzymów, chronią przed marskością wątroby, a nawet rakiem. Istnieje również zależność między regularnym spożywaniem kawy a niższym ryzykiem wystąpienia kamieni żółciowych. Aby wspomóc swoją wątrobę, zaleca się picie około 3 kaw dziennie.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych – w samej Polsce choruje na nią aż 3 miliony osób, w tym aż 90% dotkniętych cierpi na cukrzycę typu 2.

Badania z 2018 roku dowiodły, że ryzyko wystąpienia tej choroby drastycznie spada wśród osób regularnie spożywających kawę. Zawarte w niej polifenole, czyli cząsteczki o właściwościach antyoksydacyjnych, znacząco przyczyniają się do ochrony przed chorobami.

Kawa o smaku czekolady, wanilii lub karmelu – czy kawa aromatyzowana jest niezdrowa?

Kawa aromatyzowana, zwana także smakową, pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno i zaciekawiła tysiące kawoszy. Nie ma wątpliwości odnośnie właściwości zdrowotnych czarnej kawy, jednak im bardziej wzrastało zainteresowanie wersją ze smakowymi dodatkami, tym częściej pojawiało się pytanie: czy kawa aromatyzowana jest zdrowa? 

Nie można ukrywać, że w czasie, kiedy aromatyzowane kawy wchodziły na rynek, do ich produkcji używano wielu sztucznych aromatów, zawierających substancje chemiczne, cukrów oraz słabej jakości ziaren.. W tym wypadku kawa smakowa rzeczywiście mogła się negatywnie odbijać na zdrowiu.

Warto jednak pamiętać, że kawa smakowa kawie smakowej nierówna. Na szczęście, wraz z upływem lat i stale wzrastającą świadomością o zdrowiu oraz jakości spożywanych produktów, skład kaw aromatyzowanych uległ znacznej poprawie. Przestano używać sztucznych aromatów i zastąpiono je naturalnymi olejkami o stuprocentowym stężeniu. Ograniczono również stosowanie cukru – wiele producentów odeszło od słodzenia kaw – coraz częściej zaczęto też stosować najwyższej jakości arabikę.

Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie słodkich produktów może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kawę smakową zaleca się pić z umiarem, czyli nie więcej niż 2-3 razy w ciągu tygodnia.

Zobacz również
Kartonowe opakowania cukiernicze 14

Jakie smaki kaw aromatyzowanych są najpopularniejsze?

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kawa o smaku czekolady, wanilii, orzecha, karmelu, a także… dyni. Ten ostatni smak jest szczególnie popularny w okresie jesienno-zimowym. Nie brak także nieoczywistych mieszanej dla najbardziej wymagających kawoszy – rynek kaw aromatyzowanych stale się rozwija i zarówno na półkach sklepowych, jak i w sklepach internetowych bardzo często można znaleźć kawy o smaku whisky, pistacji, czy nawet popularnego ciasteczka oreo.

Więcej informacji i propozycji kaw smakowych można znaleźć na stronie https://www.aromatkawy.com/kawy-smakowe-aromatyzowane/255-kawa-smakowa-czekolada.html 

Jak zrobić kawę smakową samemu?

Dla osób szczególnie przywiązanych do tradycyjnej kawy, szczególnie poleca się wzbogacenie ulubionego napoju o naturalne składniki. Świetnie się sprawdzi dodanie cynamonu, lasek wanilii albo wiórków czekolady. Mniej naturalnym sposobem, ale także bardzo efektywnym, jest dodanie syropów smakowych.

Jednak niezależnie od preferencji, gwarantowane jest, że kawa smakowa nie tylko pobudzi Twoje kubki smakowe, to także rozkocha w sobie Twoich bliskich oraz gości. Warto obdarować ich pyszną mieszaną o smaku mlecznej czekolady albo pistacji z marcepanem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry