Co warto wiedzieć o kuchni molekularnej?

Co warto wiedzieć o kuchni molekularnej? 1

Dla wielu osób synonimem dobrego jedzenia jest to przygotowywane przez mamy i babcie. Dzisiaj podejmowane są różne eksperymenty kulinarne, wykorzystuje się nowe metody przyrządzania żywności. Jednym z najbardziej nowatorskich pomysłów jest kuchnia molekularna. Co warto o niej wiedzieć?

Kuchnia molekularna – historia

Historia kuchni molekularnej zaczęła się w 1988 roku. Jej pomysłodawcami byli francuski chemik Herve This i węgierski fizyk Nocholas Kurti, którzy chcieli połączyć zamiłowanie do nauki i pasję do gotowania. Wykorzystywali naukowe metody do zbadania składników pod kątem właściwości chemicznych i oddziaływania na siebie. Kuchnia molekularna korzysta z naturalnych składników, które przybierają oryginalną postać. Pozwala na to wiedza o zjawiskach chemicznych i fizycznych. Tego typu podejście stanowi przeciwieństwo fast foodów. Jedzenie przygotowywane jest przez długi czas, nawet przez kilka dni. Składniki należy odmierzać z wyjątkową dokładnością, gdyż nawet jedna kropla może zmienić pożądany efekt. Kuchnia molekularna wpisuje się w trendy związane z powrotem do naturalnego i zdrowego gotowania. Nie ma tu miejsca na syntetyczne dodatki. Wiedza z zakresu fizyki i chemii pozwala szefom kuchni na nadanie potrawom dowolnego smaku, konsystencji i kształtu bez stosowania metod szkodzących zdrowiu. Podczas obróbki dań również stosowane są naturalne składniki. Należy do nich m.in. ciekły azot zamrażający potrawy bez zmieniania ich smaku, aromatu i wartości odżywczych. Popularnością cieszą się także algi morskie, które służą do zagęszczania konsystencji jedzenia.

Jakie metody stosuje się w kuchni molekularnej?

W kuchni molekularnej wykorzystuje się niewielkie ilości tłuszczu, co czyni ją lekkostrawną i niskokaloryczną. Często korzysta się z metody vakum, która opiera się na wkładaniu składników do foliowego woreczka, odessaniu powietrza, a potem gotowaniu w niskiej temperaturze przez długi czas. Dzięki temu potrawy stają się soczyste i smaczne, a jednocześnie nie tracą cennych wartości odżywczych. Inną powszechnie stosowaną metodą jest tzw. sferyfikacja. Polega ona na przyrządzaniu z produktów kulek, które przypominają kawior. Do wywarów dodaje się alginat sodowy i zanurza całość w roztworze chlorku wapnia. W taki sposób powstają właśnie kuleczki o wielu smakach. Charakterystyczne dla kuchni molekularnej są oryginalne rozwiązania. Podczas smażenia wykorzystuje się wodę ze specjalnym cukrem roślinnym, dzięki czemu zwiększa się temperatura jej wrzenia.

Zobacz również
Jak przygotowywać prawdziwe hiszpańskie jedzenie, jak z restauracji? 5

Przeczytaj także: https://www.thefood.pl/blog/kuchnia-molekularna/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry