Aronia – polski skarb
Aronia jest często określana czarne złoto północy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Polska przoduje w uprawie krzewów aronii. Jak podaje portal Forbes – Polska ma ok. 90-proc. udział w produkcji światowej, a popyt na te owoce rośnie z roku na rok, głównie z uwagi na ich właściwości zdrowotne. Obecnie uprawia się ją na ponad 6 tys. ha.
Charakterystyka
Aronia jest relatywnie prosta w uprawie, ponieważ odporna na niskie temperatury (do -45 ° Celsjusza) i nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o glebę. Podobnie jak większość jagód, mają one krzaczasty wzrost, który w zależności od obszaru może osiągnąć do 2 metrów wysokości. Owoce są dojrzałe i mogą być zbierane do dwóch miesięcy po jego dojrzewaniu. Często jest to roślina ozdobna. Chociaż surowe owoce nie są smaczne (kwaśne i cierpkie) to jest wiele sposobów, żeby przygotować z niej pyszne soki, nalewki lub dżemy, tu warto też wspomnieć, że mrożona aronia nie traci swoich właściwości odżywczych.
Wartość odżywcza
Aronia jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Szczególnie czarna aronia jest bogata w witaminy A, B2, B6, B9, C i E. Każdy rodzaj aronii zawiera przeciwutleniacze potrzebne do zwalczania wolnych rodników.Zawiera również minerały: żelazo, mangan, jod i fosfor. Jest też najsilniejszym przeciwutleniaczem wśród owoców.
Właściwości lecznicze
Aronia ma szeroki zakres właściwości leczniczych. Tutaj jest kilka z nich:
- Poprawia krążenie;
- Zmniejsza ból brzucha;
- Pomaga przy bólach głowy i w stanach migrenowych;
- Pomaga w biegunce i katarze żołądka;
- Poprawia funkcjonowanie trzustki;
- Pomaga w arteriosklerozie;
- Pomaga zwalczać żylaki odbytu;
- Dzięki zawartości przeciwutleniaczy stosowana jest w kosmetyce.
NALEWKA Z ARONII
SKARBY POLSKIEJ KUCHNI
DŻEM ARONIOWY