Jak skomponować wino z tym co jemy? – porady
Wiedza na temat dopasowania wina do jedzenia, które aktualnie mamy zamiar spożyć, przydaje się nie tylko w domu – np. do organizacji romantycznej kolacji – ale także w restauracji. Oczywiście jedząc w lokalu gastronomicznym, który ma swoją kartę win sprzedawanych na butelki, możemy liczyć na pomoc kelnera czy też sommeliera, w wyborze odpowiedniej marki i rocznika, jednak zdając sobie sprawę, że czerwone wino pasuje do zupełnie innych dań niż białe lub różowe, łatwo możemy zawęzić wybór spośród wszystkich propozycji.
Może się też zdarzyć, że choć lokal przyciągnął nas swoimi smakami, podawane tam wina w widoczny sposób przekraczają kompetencje obsługi, a więc warto mieć świadomość choćby tego, jaki rodzaj wina będzie najlepszy do złożonego zamówienia.
Magia wina i potraw
Serwowanie wina w restauracjach ma na celu wzbogacenie dania. W jaki sposób? Dobrze dobrany trunek tego rodzaju jest w stanie podkreślić zapach jedzenia oraz uczynić nasze doznania smakowe bardziej różnorodnymi. Nie wystarczy jednak wiedzieć, czy lepsze będzie wino białe, czy różowe, gdyż sedno problemu tkwi tu zazwyczaj w wieku alkoholu, bukiecie oraz ciężkości. Magia wina i potraw powstaje wtedy, gdy charakter potrawy i aromat trunku uzupełniają się, bez jakiegokolwiek przytłumienia po jednej lub po drugiej stronie. W praktyce bywa to różnie, ale wystarczy kilka wskazówek, aby większość błędów laika zniknęła – dla osób nie będących koneserami wina będzie to bardzo satysfakcjonujący rozwój sytuacji.
Kiedyś a dziś
Zasady komponowania potraw i win zmieniały się na przestrzeni wieków, co też nie powinno nikogo dziwić. Dawniej były one jednak zbyt banalne i z czasem zaczęły trącić myszką. Oczywiście wszystko stało by się prostsze, gdyby społeczeństwo zachowało podział:
– czerwone wino do czerwonych mięs,
– białe wino do drobiu oraz warzyw,
– różowe wino do deserów.
Dziś jednak smaki są o wiele bardziej skomplikowane, dlatego powyższe uproszczenie nie ma już właściwie prawa bytu lub sprawdza się przy prostych daniach. Sztywne trzymanie się wytycznych również nie jest pochwalane, gdyż współczesna kuchnia lubi połączenia smaków i aromatów, a te mogą nie mieć nic wspólnego z kolorem trunku. Jeśli potrawa jest ciężka to niech takie też będzie wino – subtelne danie i delikatny alkohol również znajdą wspólną drogę do naszego podniebienia.
Białe i różowe wina
Dobre zestawienie potrawy i białego lub różowego wina wymaga sporej finezji. Choć nie są one tak ciężkie jak czerwone, to mają naprawdę różnorodną charakterystykę. Warto zwrócić na nią uwagę i uwzględnić poniższe wskazówki:
– łagodne i subtelne białe wino, z aromatem owocowym, pasuje do warzyw, ryb, delikatnych serów, owoców morza, owoców i delikatnych potraw bez mocnych sosów,
– ciężkie białe oraz różowe wina odnajdą harmonie w połączeniu z duszonymi, wędzonymi i smażonymi rybami, pikantnym drobiem oraz delikatnie przyprawionym ciemnym mięsem w białym sosie
– delikatne wino różowe najlepsze będzie do deserów owocowych.
Czerwone wina
Zachowując zasadę podobieństwa pomiędzy potrawą a trunkiem należy przede wszystkim dopasowywać czerwone wino. Cecha wspólną dla niemal wszystkich jego odmian jest to, że pasuje ono do tych najbardziej aromatycznych potraw, jakie mogą nam zostać zaserwowane, czyli w szczególności do ciemnych mięs i wyrazistych sosów. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby:
– lżejsze odmiany, np. wzbogacone o owocowe akordy, serwować do pikantnego drobiu,
– mocne i intensywne czerwone wina podajemy w szczególności do dziczyzny,
– młode roczniki dobrze jest komponować z podobnymi wiekiem serami i na odwrót (najlepszy wybór to sery pleśniowe oraz twarde).
Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Portal-Restauracyjny.pl .