Szparagi na talerzu: co trzeba o nich wiedzieć?
Kulinarnym symbolem wiosny są nie tylko nowalijki i pierwsze owoce jagodowe, ale również szparagi, które szturmem podbijają polskie stoły. Mają świeży, delikatny smak, mnóstwo witamin tworzą świetny duet z treściwymi dodatkami,a co najważniejsze – są banalne w przygotowaniu.
Jeśli wiosna skłoniła Cię do diety, warto uwzględnić w niej szparagi; Są pełne cennych witamin, mają sporo błonnika i tylko 20 kcal w 100 gramach. W szparagach znajdziemy witaminę C oraz karoten, witaminy z grupy B, wapń, sód, sole potasowe, żelazo, fluor oraz fosfor.Jedzone regularnie mogą pomóc uniknąć chorób nowotworowych i pobudzą trawienie.Z kolei przez wzgląd na ich charakterystyczny wygląd, nasi przodkowie przypisywali szparagom właściwości afrodyzjakalne.
Jak wybierać szparagi?
Szparagi dzielimy na białe, żółte oraz fioletowe, przy czym na straganach wiosną spotkamy zazwyczaj pierwsze i drugie. Przy ich wyborze zwracajmy uwagę, czy główki są zamknięte, końcówki wilgotne, a struktura warzywa jędrna i sprężysta.
Jak przygotować szparagi do gotowania?
Białe szparagi trzeba obrać, najlepiej obieraczką, a także odciąć zdrewniałe końcówki, stanowiąca około 1/3 ich długości. Szparagi zielone nie wymagają obierania, a ich główki uważane są za najlepszą cześć warzywa. W tym wypadku obcięcie końcówek również jest konieczne. Identycznie jak z zielonymi, postępujemy ze szparagami odmiany fioletowej.
Jak gotować szparagi?
Szparagi najłatwiej przyrządzić w wodzie Gotujemy je pionowo, w pęczku, z końcówkami wystającymi ponad wodę, ponieważ do ich zmiękczenia wystarczy wydobywająca się z garnka para. Szparagi zielone potrzebują zaledwie kilku minut we wrzątku, ale białe i fioletowe przynajmniej piętnastu. Wodę do gotowania szparagów doprawiamy sola i odrobiną cukru, dzięki czemu zachowają kolor.
Alternatywą dla gotowania jest również przygotowywanie szparagów na patelni z odrobiną tłuszczu, co pozwoli zachować pełnię ich smaku oraz składników odżywczych.
Z czym je podawać?
Szparagi smakują najlepiej w towarzystwie dodatków tłustych i o wyrazistym smaku – z serem, szynką dojrzewająca, ale też grzybami. Można zapiekać je w cieście francuskim, zapiekać pod beszamelem lub serwować z sosem holenderskim. Zupa krem ze szparagów to wiosenna alternatywa dla botwinki, a serwowane masłem i bułką tartą sprawdza się świetnie jako dodatek do klasycznego, lekkiego obiadu.
Smacznego!