Teraz czytane
Yerba mate a różne metody parzenia – wpływ na smak i właściwości napoju

Yerba mate a różne metody parzenia – wpływ na smak i właściwości napoju

Yerba mate a różne metody parzenia - wpływ na smak i właściwości napoju 11

Yerba mate to bardzo popularny napar, który ma spory związek z Ameryką Południową. Zyskał jednak spore grono zwolenników na terenie Polski, a to głównie za sprawą swojego nietuzinkowego smaku i aromatu. Yerba jest dość łatwym do przygotowania naparem, ale warto poznać wszystkie jego tajniki i sposoby parzenia, aby wybrać dla siebie ten najdogodniejszy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Yerba mate – co to właściwie jest i jak wpływa na organizm?

Yerba mate to nic innego, jak herbata paragwajska, ponieważ jest pozyskiwana z wysuszonych i zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Napar jest bardzo podobny do herbaty, jednak ma nieco inne właściwości. Warto wiedzieć przede wszystkim o tym, że:

  • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego,
  • znacznie obniża poziom złego cholesterolu,
  • przeciwdziała pojawieniu się miażdżycy,
  • wspomaga pracę serca.

Yerba mate zawiera w sobie wiele cennych witamin, wśród których znajdują się m.in. witaminy z grupy B, witamina E oraz witamina C. Ponadto znajdzie się w niej krzem, cynk, fosfor, potas, żelazo, wapń i magnez.

Jak parzyć yerba mate? Dostępne sposoby

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak parzyć yerba mate, aby z omawianego naparu wydobyć najcenniejsze właściwości oraz bogaty smak i aromat. Warto mieć świadomość tego, że istnieją różne sposoby parzenia yerba mate i wypadałoby poznać je wszystkie. Najpopularniejsze to z całą pewnością:

Zobacz również
Koncentratory tlenu- jak działają i jakie mają zastosowania? 15

  • tradycyjne parzenie yerba mate – wykorzystuje się do tego specjalne naczynie o nazwie matero, a niezastąpionym elementem przy filtrowaniu naparu jest tzw. bombilla. Dzięki temu uzyskuje się najsmaczniejszy i głęboki smak naparu oraz uwalnia się z niego najbardziej pożądane właściwości,
  • zaparzenie yerba mate w kubku lub filiżance – jest to oczywiście jak najbardziej możliwe, a w tym przypadku wystarczy po prostu wsypać do przygotowanego naczynia odrobinę drobnego suszu, przykryć kubek talerzykiem i odwrócić go do góry nogami oraz potrząsnąć. Dzięki temu najdrobniejsze części i pył pozostaną na dole i będzie je łatwiej przefiltrować przy spożywaniu naparu. Później zostaje już tylko zalać susz ostudzoną wodą i odczekać kilka minut, aż napar „naciągnie” smakiem. Jeśli susz zaleje się wrzątkiem, uzyska się gorzki posmak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Zaparzony w ten sposób napar można przefiltrować m.in. przy pomocy sitka,
  • zaparzenie yerba mate przy pomocy zaparzacza do herbaty – jeden z najprostszych sposobów, ponieważ jest niezwykle wygodny i nie wymaga od zainteresowanych osób większego zaangażowania. Cały proces wygląda podobnie do procesu parzenia herbaty, ale gdy w zaparzaczu umieści się zbyt dużą ilość suszu, napar może być gorzki.

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek czynności trzeba się oczywiście zaopatrzyć w wybrane herbaty/zioła KruKam i dopiero potem zdecydować się na jeden z omawianych sposobów. Ostatnią możliwością jest yerba mate na zimno. W tym przypadku niezbędnym elementem będzie guampa, a więc naczynie służące do picia yerby na zimno. Jak przygotować taki napar? W dowolnym momencie susz można zalać zimną wodą lub też zimnym sokiem pomarańczowym. Kuszącą opcją dla zwolenników tego naparu będzie m.in. Yerba mate citrus KruKam, a więc susz o wyrazistym smaku i zapachu cytrusów (odpowiada za to trawa cytrynowa i skórka z cytryny).

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry