Jak zaplanować posiłki?
Wiele osób ma problem z tym, aby udanie zaplanować swoje posiłki. Przez to powstają później bardzo duże problemy, związane z niewłaściwym odżywianiem lub też wydawaniem zbyt dużych pieniędzy na zakupy. Oczywiście da się tego uniknąć, jednak kluczowe w tym wszystkim jest odpowiednie zorganizowanie swojego życia i zrobienie profesjonalnego planu działania. Posiłki można zaplanować nie tylko dla samego siebie, ale też dla własnej rodziny i szerokiego grona znajomych.
Jak zaplanować posiłki? Kilka przydatnych wskazówek
Planowanie posiłków najlepiej rozpocząć od piątku, wtedy też można zastanowić się nad tym, jaki dla danej rodziny będzie przyszły tydzień. Warto przeanalizować, kto kiedy ma wolne, kiedy rodzina spotka się przy wspólnym stole, itd. Nie zawsze przecież znajdzie się czas na gotowanie i jedzenie w domu. W sobotę warto zrobić zakupy, ponieważ jest to zazwyczaj czas wolny od pracy. Przed wizytą w sklepie, trzeba przeanalizować stan swojej lodówki, aby na zakupy nie przeznaczać zbyt dużych środków finansowych. Gotowanie lepiej zostawić na niedzielę, wtedy też ma się więcej czasu i można ugotować posiłki na kilka następnych dni. Tym samym oszczędzi się trochę czasu w tygodniu, a przy okazji postawi się na sprawdzone, pożywne i zdrowe jedzenie. Istotnymi czynnikami są również:
- ustalenie harmonogramu dla całej rodziny – wolne, zajęcia dodatkowe, praca, nauka, itd.,
- wybór dań – warto skonsultować to ze wszystkimi domownikami, najlepiej wybierać te potrawy, które można spożywać przez minimum 2 dni,
- czas przygotowywania dań, poziom trudności oraz możliwości przechowywania.
Decydując się na zrealizowanie takiego planu ma się pewność tego, iż będzie się unikało jedzenia na mieście, chociaż niekiedy będzie to nieuniknione.
Jak zaplanować posiłki? Przyda się improwizacja
Przy planowaniu konkretnych posiłków przyda się również odrobina improwizacji, np. wtedy, gdy drugie śniadanie będzie trzeba zjeść w drodze do pracy lub też na uczelnię. Nie wszystko da się przygotować w domu, czasami można zaspać, a innym razem zmieni się po prostu plan dnia. W takich sytuacjach zawsze warto mieć pod ręką jakieś owoce, warzywa czy też wpaść po drodze do sklepiku osiedlowego i kupić bułkę, jogurt pitny i batona energetycznego. Ze wszystkim można sobie poradzić na spokojnie, chociaż w każdej rodzinie przyda się określony plan działania, od którego mogą być jednak pewne odstępstwa. Dzięki temu będzie się jadło zdrowiej, bardziej regularnie, a przy okazji na jedzenie nie wyda się dużych pieniędzy.