Czy mąka owsiana może pomóc osobom nietolerującym glutenu?
Osoby nietolerujące glutenu zmagają się z wieloma różnymi problemami podczas przygotowywania optymalnego planu żywieniowego. Warto zastanowić się również nad tym, jaka mąka będzie dla nich najwłaściwszym wyborem? Ciekawym przykładem jest mąka owsiana, która naturalnie nie zawiera w sobie glutenu. Jakie są jej najmocniejsze strony, jakie składniki i witaminy można w niej znaleźć oraz jak wykorzystać ją w domowych kuchniach?
Mąka owsiana – co wiadomo na jej temat? Kilka najważniejszych zalet
Mąka owsiana ma bardzo szerokie grono zwolenników wśród przedstawicieli młodszego, jak i dojrzałego pokolenia. Wdrożenie jej do własnej diety warto solidnie przedyskutować z dietetykiem i wspólnymi siłami przygotować odpowiedni plan żywieniowy dla konkretnej osoby. Jak już zostało wspomniane taka mąka jest naturalnie bezglutenowa. Co jeszcze wyróżnia ją na tle innych mąk?
- jest cennym źródłem antyoksydantów,
- ma wysoką gęstość odżywczą,
- ma bardzo wszechstronne zastosowanie kulinarne,
- korzystnie wpływa na ludzki wzrok,
- hamuje proces starzenia się organizmu,
- wykazuje się właściwościami uspokajającymi i pozytywnie wpływa na kondycję skóry.
Domownicy powinni ją spożywać w rozsądnych ilościach, ale najważniejszą informacją dla zainteresowanych osób jest to, że można z niej skorzystać na diecie bezglutenowej.
Jakie konkretnie składniki i witaminy można znaleźć w mące owsianej?
Mając już pełną wiedzę na temat tego, czy mąka owsiana jest bezglutenowa, wypadałoby również przeanalizować to, jakie konkretnie składniki i witaminy można w niej odnaleźć? Otóż w mące owsianej znajdują się:
- witamina E,
- witaminy z grupy B,
- cynk, żelazo i fosfor,
- magnez i miedź,
- krzem, sód i wapń.
Inwestując w mąki owsiane Bio Babalscy można mieć zatem pewność tego, że kupuje się wysokiej klasy produkt o dużej zawartości witamin i cennych składników mineralnych. Na szczególne uznanie zasługuje też to, że w mące owsianej występuje spora dawka przeciwutleniaczy. Wszystko to sprawia, że jest to jedna z najbardziej popularnych i cenionych mąk na polskim rynku.
Jak wykorzystać mąkę owsianą we własnej kuchni? Ciekawe pomysły
Na całe szczęście mąka owsiana może być wykorzystana w kuchni na rozmaite sposoby. Trudno sobie bez niej wyobrazić powstawanie ciast, ciasteczek, naleśników, gofrów czy też babeczek. Omawiana mąka gwarantuje im puszystość, delikatność oraz odrobinę orzechowego smaku i aromatu. Docenią to dorośli, młodzież, jak i dzieci. Kiedy jeszcze opłaca się sięgnąć po mąkę owsianą? Na pewno przy zagęszczaniu zup, sosów i ulubionego gulaszu! Jeśli zajdzie taka potrzeba domownicy mogą z niej również skorzystać podczas przygotowywania domowego makaronu, placków, omletów, pierogów i kopytek. Możliwości są nieograniczone! Ogromnym zainteresowaniem ze strony wymagających wielbicieli kulinarnych eksperymentów cieszy się m.in. mąka owsiana BIO typ 1850, w której można znaleźć lekkostrawne białko, kompleks niezbędnych witamin, błonnik pokarmowy i wartościowe tłuszcze. Z łatwością przygotuje się z niej smakowite naleśniki i desery. Mąka ta odpowiada m.in. za usprawnienie pracy układu nerwowego, odpowiednią budowę kości i zębów, prawidłowe funkcjonowanie mięśni, uregulowanie ciśnienia krwi i zapobieganie rozwojowi bakterii.