Jak rozpoznać świeże mięso mielone?
Świeże mięso mielone jest powszechnie używane w kuchni do przyrządzania kotletów mielonych, spaghetti, hamburgerów czy zapiekanek a także wielu innych potraw. Jak rozpoznać zepsute mięso?
Mielenie mięsa wystawia o wiele większą jego powierzchnię na działanie powietrza, co powoduje, że drobnoustroje mają o wiele więcej miejsca, by się do niego dostać, dlatego mięso mielone psuje się o wiele szybciej niż mięso wołowe lub mięso drobiowe, występujące w większych kawałkach typu stek czy pieczeń. Bakterie, które powodują, że mięso się psuje, w większości nie są bardzo szkodliwe, ale sprawiają, że świeżość mięsa maleje, ma ono nieprzyjemny zapach i smak. Bakterie niekiedy także są chorobotwórcze i powodują zatrucia pokarmowe. Dlatego zawsze bezpieczniej jest wyrzucić potencjalnie zepsute mięso.
Jak sprawdzić czy mięso mielone jest zepsute?
Brązowe zabarwienie mięsa
Mięso mielone może zmienić kolor z wielu powodów – światła, temperatury, rozwoju drobnoustrojów lub ekspozycji na tlen. Świeże mielone powinno być czerwone z racji zawartości oksymioglobiny, czyli pigmentu, który powstaje kiedy białko (mioglobina) reaguje z tlenem. Wnętrze mięsa może być szarobrązowe, ponieważ nie ma kontaktu z tlenem- nie oznacza to starego mięsa czy jego zepsucia. Jeśli jednak mięso mielone na zewnątrz jest szare czy brązowe- zaczyna gnić i należy je natychmiast wyrzucić. Warto wiedzieć także, że pleśń może powstawać na mięsie poddanym obróbce, więc zawsze należy się go pozbyć, jeśli zauważysz na nim szare, niebieskie lub zielone plamki.
Test dotykowy
Inną metodą pozwalającą na sprawdzenie świeżości mięsa mielonego jest test dotykowy. Mięso, które jest świeże powinno być raczej twarde i rozpadać się podczas ściskania. Konsystencja lepka lub śliska, zarówno przed jak i po ugotowaniu, może wskazywać na obecność bakterii – wówczas należy wyrzucić mięso. Po dotknięciu surowego mięsa zawsze należy dokładnie umyć ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.
Test zapachowy
Sprawdzenie zapachu mięsa mielonego pozwala na najszybsze ustalenie, czy mięso jest zepsute czy dobre do spożycia. Test zapachowy będzie skuteczny zarówno w przypadku mięsa surowego, jak i już ugotowanego. Zapach mięsa mielonego jest słabo wyczuwalny, ale jeśli jest ono zepsute – pachnie intensywnie, zgniło i zjełczale. Wszystko, co zepsuło się w choć minimalnym stopniu, nie jest bezpieczne do spożycia. Zapach ulega zmianie pod wpływem zwiększonego wzrostu bakterii, które powodują psucie się jedzenia – na przykład Pseudomonas spp czy Lactobacillus spp, które wpływają negatywnie na woń i smak mięsa.
Jeśli nie czujesz dziwnego zapachu, ale widzisz podejrzane oznaki zepsucia, takie jak zmiana tekstury czy koloru mięsa mielonego, najlepiej i najbezpieczniej jest je wyrzucić.
Jakie są skutki uboczne jedzenia zepsutego mięsa?
Nieświeże mięso jest bardzo niebezpieczne. Może zawierać bakterie chorobotwórcze, które są odpowiedzialne za przenoszenie chorób przez żywność. Do najczęstszych objawów zatrucia należą: biegunka, skurcze żołądka, wymioty i gorączka. Mikroorganizmy chorobotwórcze szybko rosną w żywności przechowywanej w temperaturze pokojowej i o wiele częściej występują w zepsutej żywności.
Najczęściej w mięsie mielonym można spotkać szkodliwe bakterie takie jak E.coli które wytwarzają toksynę Shiga oraz Salmonella. Zatrucie tymi bakteriami może portwać nawet do kilku dni. Aby zniszczyć te bakterie oraz zminimalizować ryzyko powstania zatrucia pokarmowego, zawsze dokładnie smaż mięso i sprawdź czy jego wewnętrzna temperatura jest odpowiednia – najlepiej, kiedy wynosi minimalnie 71 stopni Celsjusza. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest niejedzenie surowego mięsa i każdorazowe sprawdzenie, czy nie jest ono zepsute.
Mięso z kurczaka w sklepie online? Zamawianie w sieci jest bardzo wygodne, jednak warto pamiętać o tym, by robić zakupy tylko w sprawdzonych miejscach, które cieszą się dobrymi opiniami i zaufaniem klientów. Pamiętaj także o tym, żeby dokładnie obejrzeć zakupy po dostarczeniu do domu – dzięki temu upewnisz się, że są one świeże.
Jak bezpiecznie obchodzić się z mięsem mielonym?
Klucz do uniknięcia zatrucia pokarmowego? Odpowiednie obchodzenie się z mięsem mielonym i jego właściwe przechowywanie. Jakie są najważniejsze wskazówki?
- dokładnie myj ręce po kontakcie z mięsem mielonym – umyj także blaty i przybory kuchenne, które miały z nim styczność,
- kupuj świeże mięso mielone w sprawdzonych miejscach,
- zawsze chowaj resztki mięsa do lodówki – maksymalnie po 2 godzinach – i staraj się zjeść je w przeciągu maksymalnie 48 godzin,
- podczas zakupów kupuj mielone mięso jako ostatnie, a zaraz po powrocie do domu schowaj je do lodówki,
- wybieraj opakowania zimne w dotyku, które nie mają śladów żadnych uszkodzeń mechanicznych,
- zawsze sprawdzaj kolor i datę ważności mięsa do spożycia,
- jeśli rozmrażasz zamrożone mięso, rób to tylko i wyłącznie w lodówce. Nigdy nie zostawiaj mięsa w temperaturze pokojowej na czas dłuższy niż 2h,
- chowaj mięso do lodówki lub zamrażalnika zaraz po powrocie do domu, maksymalnie 2h od zakupu. Sprawdź, czy temperatura w lodówce wynosi maksymalnie 4 stopnie Celsjusza.
Warto kupować mięso, które jest z certyfikatem QAFP, bo właśnie wtedy mamy pewność, że zawsze jest ono świeże, zdrowe i bardzo smaczne.
Ja kupuję mięsko, które jest z certyfikatem qafp. Zawsze dobrej jakości… mam pewność, że zawsze jest świeże, zdrowe i smaczne. Jak jesteście z Warszawy to polecam zakład mięsny Wierzejki. Mój ulubiony to ten na Cynamonowej – mały sklepik, ale duży asortyment, zawsze świeże mięsko i wędliny.