Z czym pić whisky – Czyli co w duecie z whisky jest dziś w dobrym smaku i dobrym tonie?
W Polsce whisky uchodzi od dawna za drogi i ekskluzywny alkohol. W zamierzchłych dla jednych i całkiem niedawnych dla innych czasach Polski Ludowej wielu elegantów doradzało niełączenie whisky z niczym. Rzekomo miało to oznaczać ostry, szlachetny smak dla prawdziwych mężczyzn. Prawda jest jednak nieco bardziej banalna. Otóż zasada niełączenia whisky z niczym innym podyktowana była rzadkim dostępem do whisky, które faktycznie – zwłaszcza w oryginalnej formie – nigdy nie należało do tanich, zwłaszcza w przeliczeniu na polskie złotówki. Rok 1989 i polityczna zmiana systemowa ze stopniowym otwieraniem się granic to także nowa kariera whisky w Polsce.
Whisky i cola – stare, dobre małżeństwo
Coraz więcej Polaków mogło sobie pozwolić przecież na ten trunek i powstawały pomysły z czym pić Whisky. I wtedy to zapanowała moda na duet whisky z colą, innym symbolem polskiej transformacji. W większości przypadków tak właśnie zostało w nawyku Polaków, że wiara w jedyne, stare, dobre małżeństwo whisky i coli pokutuje do dziś. Tymczasem whisky łączy się w udane związki z wieloma innymi dodatkami, co zresztą coraz chętniej podpowiadają producenci tego trunku, dołączając jako bonusy do butelek broszury z recepturami trunkowymi. Bo zawsze warto poszerzać horyzonty, także te dostępne nam za sprawą kubków smakowych.
Whisky i woda mineralna lub źródlana – dla szlachetnych wrażliwców
Z czym jeszcze można pić Whisky? Pierwsze, bardzo mało znane w Polsce połączenie whisky z innym napojem może być zaskakujące. To duet whisky z wodą mineralną lub źródlaną, oczywiście mowa tu o wodzie niegazowanej. Rozwiązanie to poleca się osobom szczególnie wrażliwym, dla których whisky jest nieco ostre lub drażniące. Co więcej eksperci twierdzą, że lekkie rozpuszczenie whisky, a więc obniżenie zawartości alkoholu – paradoksalnie – sprawia, iż związki aromatyczne w whisky są bardziej lotne, a dzięki temu szybciej i łatwiej docierają one do kubków smakowych. Przy czym idealna proporcja whisky do wody wynosić powinna 1:4, aby jednocześnie uwolnić aromaty i nie stracić charakteru tego alkoholu. A zatem whisky i woda to naprawdę wykwintny duet.
Whisky i sok ze świeżych, wyciskanych pomarańczy – dla lubiących eksperymenty
Whisky z powodzeniem połączyć można z sokiem owocowym. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku świeżo wyciśniętych, czerwonych pomarańczy. Lekko kwaśny smak pomarańczy ożywia whisky i czyni je bardziej orzeźwiającym. Wielu producentów whisky zachęca również do wypróbowania wersji połączeń tego alkoholu ze świeżymi grejpfrutami. Niektórzy koneserzy polecają również łączenie whisky z sokiem jabłkowym, A jeśli eksperymenty takie okażą się zbyt trudne, można dodać lekki syrop cukrowy do smaku lub kilka kropel naturalnego miodu.
Whisky ze słodkim syropem – dla osób z fantazją
Bardzo interesującym połączeniem whisky z innymi rozpuszczalnikami są jego mieszanki z syropami owocowymi lub tak zwanymi barmańskimi (blue curacao i grenadyna). Wielką sławę w tej kategorii zyskał drink znany w Polsce jako Ojciec Chrzestny. Do 40 ml whisky dodaje się 40 ml likieru migdałowego typu amaretto. Wrażenie delikatnej słodyczy jest niepowtarzalne.
Whisky i likiery ziołowe – dla wielbicieli korzennych smaków
Jeszcze inne, atrakcyjne połączenie whisky z innym składnikiem to duet whisky i likier ziołowy. Szczególnie polecane są tutaj likiery korzenne, zwłaszcza te ze specjalnie dedykowanej whisky, niemieckiej kolekcji Jägermeister. Głęboki, rozgrzewający, korzenny smak likieru świetnie pracuje w połączeniu z bazą whisky i doskonale sprawdzi się na randce w domku w śnieżnych górach. Whisky i likier ziołowy to duet, który otwiera każde, zimne serce, zwłaszcza zimą.
Whisky i szampan – dla poszukiwaczy energii zabawy
W trakcie balu z tańcami lub całonocnych rautów świetnym rozwiązaniem jest whisky z szampanem. Warto jednak pamiętać, że jest to mieszanka wybuchowa, powodująca prawdziwe eksplozje energii wymagającej rozładowania na parkiecie, a więc trzeba przewidzieć potrzebę szaleństwa zaistniałą po takim energetyzującym drinku. Z dobrym whisky najlepiej łączy się wytrawny szampan. Dobre efekty przyniesie też dodatek do whisky w postaci włoskiego Prosecco. A potem już tylko tańce do białego rana, w pełnej dyspozycji fizycznej i mentalnej. Na pewno będzie gorąco.
Whisky i napoje gazowane – nie tylko dla nastolatków
Ostatni, choć chyba najbardziej znany w Polsce duet whisky z innym składnikiem dopełniają napoje gazowane. Oczywiście najbardziej znana w tej roli jest Cola, ale z powodzeniem zastosować można również napoje typu Sprite/7up, a nawet oryginalny tonik. Whisky z wodą gazowaną daje efekt bąbelków kojarzących się z pierwszymi, nastoletnimi imprezami. Wielu wielbicieli whisky twierdzi, że jest to ożywcze dopełnienie klasycznego smaku tego trunku z dużą dozą dobrej, spontanicznej zabawy. Choć nie każdy lubi podróże w czasie, niektórzy w takim duecie whisky i napoju gazowanego odkrywają młodzieńczą brawurę. Inni zastrzegają, że nie jest to oferta wyłącznie dla nastolatków, a dodatkowy zastrzyk spontaniczności znajdzie tu każdy z nas. Na pewno warto od czasu do czasu puścić wodze fantazji, a whisky daje wiele takich możliwości. Niezależnie od tego, z czym je połączymy, zawsze będzie to odkrywczy duet.
Ja piję Whiskey z wodą lub z colą. Z wodą czuć lepiej alko.