Bromelaina – jak działa cenny ekstrakt z ananasa?
Ananas jadalny jest rośliną o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Posiada duży, soczysty owocostan, otoczony ochronną, twardą łupiną. Co ciekawe, owoc ten sprawdza się nie tylko jako produkt spożywczy – w stanie surowym lub w postaci soków, kompotów, dżemów czy konfitur. Ananas znajduje także zastosowanie w kuracjach leczniczych oraz kosmetycznych.
Ananas jest ceniony w kosmetologii i medycynie głównie za sprawą swojego bogatego składu. W owocu tym można znaleźć witaminy (m.in. te z grupy B, C i prowitaminę A), kwasy owocowe (cytrynowy) oraz minerały (wapń, selen, potas, cynk, magnez). Co więcej, ekstrakt z ananasa, wykorzystywany w kosmetyce w postaci beżowego proszku, zawiera także bromelainę. I to właśnie wspomniany enzym posiada wiele dobroczynnych właściwości. Niemniej, warto pamiętać, że bromelaina występuje jedynie w świeżym owocu ananasa. Innymi słowy, w produktach z puszki nie znajdziemy tego enzymu.
Obecność w preparatach kosmetycznych
Bromelaina jest enzymem proteolitycznym. Oznacza to, że powoduje ona hydrolizę białek. Z tego powodu wykorzystuje się ją głównie do peelingów enzymatycznych. Bromelaina w preparatach kosmetycznych powoduje bowiem złuszczenie zrogowaciałych komórek naskórka oraz wpływa na poprawę i ujednolicenie kolorytu cery. W efekcie, stosowanie produktów z tym enzymem pozwala na rozjaśnienie przebarwień oraz wygładzenie i nawilżenie skóry.
Bromelaina posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Działa również antyseptycznie, a przez to zmniejsza problem wyprysków skórnych, łagodzi zmiany trądzikowe, hamuje ilość wydzielanego sebum i wpływa na skórę normalizująco. Ponadto, bromelaina przyczynia się do zniwelowania podrażnień i stanów zapalnych oraz sprawdza się przy poparzeniach. Warto podkreślić, że preparaty zawierające ten enzym można stosować w przypadku skóry suchej, wrażliwej, naczyniowej czy tłustej.
Inne właściwości bromelainy
Ze względu na działanie przeciwzapalne, bromelaina wykorzystywana jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Wynika to z faktu, że wspomniany enzym hamuje wydzielanie hormonów zapalnych, co skutkuje zmniejszeniem obrzęków oraz wpływa na szybsze gojenie się ran. Dodatkowo, ekstrakt z ananasa wspomaga proces odchudzania – poprzez działanie na układ trawienny, który wykorzystuje dużą aktywność enzymatyczną. Jest tak, gdyż bromelaina wpływa na rozkład białek na mniejsze części, stymulując tym samym procesy trawienne zachodzące w organizmie człowieka. A to nie jedyne zalety tego enzymu.
Ekstrakt z ananasa jest również ceniony za sprawą działania łagodzącego różne dolegliwości trawienne oraz korzystnego wpływu na detoksykację organizmu z toksyn. Co więcej, badania wykazały, że bromelaina wspomaga wchłanianie antybiotyków, hamuje rozwój drobnoustrojów i łagodzi infekcje związane z układem oddechowym (np. zapalenie zatok). Innymi słowy, dzięki enzymatycznym właściwościom wyniszczania wirusów i bakterii, ekstrakt z ananasa zwiększa odporność organizmu człowieka.
Domowe sposoby na wykorzystanie ananasa
Dobroczynne składniki, które znajdują się w ananasie, można wykorzystać w ramach domowej pielęgnacji skóry. W tym celu wystarczy przygotować maseczkę lub tonik. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzi się prosta mieszanka – połączenie miąższu ze świeżego ananasa oraz jogurtu lub kefiru. Otrzymaną w ten sposób maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę i po około 20 minutach zmyć letnią wodą. Zabieg tego typu pozwoli na odświeżenie cery oraz przywrócenie jej naturalnego blasku. Z kolei w przypadku toniku, niezbędne okażą się jedynie waciki kosmetyczne i sok ze świeżego ananasa. Wystarczy wtedy natrzeć skórę naturalnym preparatem, a po upływie 20 minut zmyć go dużą ilością letniej wody. Regularne stosowanie takiej kuracji sprawi, że przebarwienia ulegną rozjaśnieniu.
Osobną kwestią jest to, że ananas wspomaga działanie kuracji wyszczuplających. Spożywanie odchudzających koktajli z tym owocem pozwala więc na szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów. Do przygotowywania napojów o takim działaniu warto wykorzystać zarówno ananasa, jak i pomarańcze, marchewki czy szpinak. Po zmiksowaniu wszystkich składników powstanie przepyszny i pełen dobroczynny składników koktajl.
Autorka: Mirela Wolska, kosmetolog Qclinique.