Zioła na cholesterol – co warto o nich wiedzieć?
Cholesterol jest składnikiem, który buduje błony komórkowe. Jest to cząsteczka niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego wysoki poziom bywa niezwykle niebezpieczny i prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych. Co jeszcze warto wiedzieć o cholesterolu i jak wpływają na niego odpowiednie zioła? Podpowiadamy.
Cholesterol – co warto o nim wiedzieć
Cholesterol patrząc przez chemiczny pryzmat, należy do lipidów z grupy steroidów i jest podstawowym budulcem błony komórkowej. Ma ogromy wpływ na stabilizację komórki i decyduje o jej wielu właściwościach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podwyższony cholesterol może wystąpić u osób z różną wagą, a nie tylko tych, które cierpią na nadwagę. Osoby szczupłe również są zobowiązane do jego ciągłej kontroli i sprawdzania, czy poziom jest prawidłowy.
Zachowując życiowy balans, czyli odpowiednią dietę oraz zdrowy tryb życia minimalizujemy ryzyko wystąpienia zbyt dużego poziomu cholesterolu. Kolejnym mitem, z którym niestety możemy spotkać się coraz częściej, jest to, że problemy z cholesterolem dotyczą głównie mężczyzn. Warto wiedzieć, że u kobiety przed menopauzą na korzyść zdrowia w odniesieniu do cholesterolu działa wysokie stężenie estrogenu. Po pięćdziesiątym roku życia nie wykrywa się już różnic w częstości występowania problemów z cholesterolem.
Do innych czynników wpływających na poziom cholesterolu, oprócz diety i aktywności fizycznych możemy zaliczyć między innymi wiek, nadwagę oraz otyłość, a także występowanie innych chorób, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Jakie zioła na cholesterol?
Zioła na cholesterol mogą stanowić wybawienie dla osób, których wyniki badań wykazały przekroczenie poziomu cholesterolu. Pamiętajmy jednak o tym, że zioła mogą stanowić jedynie dodatek w walce o lepsze zdrowie. Nigdy nie są jednak podstawą leczenia i nie powinniśmy opierać na nich chęci otrzymania satysfakcjonujących rezultatów.
Zioła na cholesterol wpływają między innymi na układ krążenia oraz wspierają układ trawienny. Do takich roślin należy między innymi aloes, którego składniki chronią przed powstawaniem miażdżycy. Szczególnie mocno poleca się siemię lniane, które zmniejsza stężenie lipidów oraz jest źródłem błonnika.
Jeśli chcemy pozbyć się złego cholesterolu, to dobrym rozwiązaniem jest spożywanie karczocha, bogatego w cynarynę, czyli substancję odpowiadająca za ochronę komórek wątroby.