Teraz czytane
Sadzenie malin – o czym warto wiedzieć?

Sadzenie malin – o czym warto wiedzieć?

sadzenie malin

Malina jest nie tylko pyszna, ale ma także bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. To powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie tego krzewu. W dzisiejszym artykule dowiecie się jakie są wymagania glebowe i klimatyczne oraz jak wygląda prawidłowe sadzenie malin. Zapraszamy do lektury.

Jakie właściwości mają maliny?

Warto wiedzieć, że te (zazwyczaj) czerwone owoce posiadają dużo kwasów organicznych, antocyjanów, błonnika oraz pektyn, które pozytywnie działają na nasz organizm. Trzeba podkreślić, że w owocach malin nie brakuje witamin. Przede wszystkim jest to witamina C (sok z tego owocu jest niezbędny z okresie jesiennym, aby uchronić się przed przeziębieniami), K, E oraz elementy z grupy B. Maliny posiadają dużą ilość rozmaitych składników mineralnych, do których należą żelazo, magnez, potas i wapń. Badania pokazują, że te owoce mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Co ciekawe, liście malin mają również działanie przeciwgorączkowe.

Maliny można jeść nie tylko prosto po zerwaniu z krzaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić z nich pyszne domowe przetwory (dżemy, soki itp.). Te czerwone owoce są także bardzo często dodawane do rozmaitych ciast czy lodów.

Wymagania glebowe

Warto wiedzieć, że maliny najlepiej sprawdzają się na glebach żyznych, które są bogate w składniki odżywcze. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Stanowczo zabrania się sadzenia krzewów na glebach zasadowych. Nie wolno też wykonywać tej czynności w przypadku ziemi, która jest zbyt mokra i narażona na dużą wilgoć.

Wymagania klimatyczne

Maliny powinny być sadzone w miejscach słonecznych. Wtedy najlepiej rozwijają się i „odwdzięczają” dużą ilością smacznych owoców. Ciekawostką jest fakt, że te krzewy relatywnie dobrze znoszą temperatury zimowe, dlatego nawet wiosenne przymrozki nie powinny zbyt negatywnie wpłynąć na ich uprawę.

Jak sadzić maliny?

Zobacz również
Opakowania do przechowywania żywności 13

Każda osoba, która zdecyduje się na sadzenie tych krzewów przede wszystkim powinna zadbać o odpowiednie przygotowanie ziemi. W końcu maliny będą tam rosły przez kilka kolejnych lat. Trzeba zatem usunąć wszystkie chwasty. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak te osty czy perze. Istotne jest to, aby gleba była wzbogacona w materię organiczną. Nie zaszkodzi użyć obornika, który sprawi, że zbiory będą bardziej obfite.

Maliny mogą być sadzone wiosną oraz jesienią. Na początek należy wykopać dół na głębokość około 15 cm. Potem trzeba włożyć sadzonkę, docisnąć ziemię wokół niej oraz podlać dane miejsce. Po wykonaniu tej czynności trzeba przyciąć pędy tego owocu na długość około 30 cm. Odległość pomiędzy sąsiednimi rzędami powinna wynosić 2 metry, a odstępy pomiędzy sadzonkami w jednym rzędzie minimum 50 cm. Nie brakuje osób, które decydują się na uprawianie tych krzewów w usypanych wałach ziemi, zwanych również radlinami. Ten sposób jest często stosowany, ponieważ dzięki temu eliminuje się ryzyko występowania rozmaitych chorób korzeniowych.

Sadzenie malin - o czym warto wiedzieć? 15 Autor artykułu:
www.sklepdlaogrodu.pl – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry