Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak założyć ogród i dlaczego warto posadzić borówkę amerykańską?

Własny ogród, w którym rosną zioła, warzywa oraz owoce to jedno z najwspanialszych miejsc przy domostwie. Osoby, które mają możliwość prowadzenia własnego ogrodu sadzą w nim wiele różnych roślin, które można wykorzystywać w kuchni. Przydomowe uprawy dają bardzo dużo satysfakcji, a naturalna kultura rolna wpłynie na walory smakowe i zdrowotne.

Mój pierwszy ogród

Osoby, które nie mają doświadczenia i dopiero zakładają swój pierwszy ogród poszukują wskazówek od czego zacząć i na jakie uprawy się zdecydować. Pierwszym działaniem, jakie powinno zostać podjęte jest spulchnienie ziemi. Następnie warto skupić się na zaplanowaniu zagospodarowania przestrzennego, czyli wyznaczyć ścieżki i obszary na których mają zostać posadzone rośliny. Po podjęciu decyzji jaka flora zagości w ogrodzie należy przyporządkować każdemu gatunkowi miejsce, które będzie korzystnie wpływało na wzrost i rozwój.

Co można zasadzić w ogrodzie?

Ogród jest miejscem, w którym powinny znaleźć się warzywa i owoce domownikom. Przed rozpoczęciem planowania ogrodu należy określić, czy maja znaleźć się w nim drzewa i krzewy, które zajmują najwięcej miejsca. W małych ogrodach z reguły sadzi się warzywa i wybrane owoce takie jak truskawki, które zajmują niewiele miejsca. Natomiast ogrody wielkopowierzchniowe dzieli się na sektory. Obszarem jaki może się tam znaleźć jest przydomowy sad, sektor owocowy, warzywny i ziołowy. Krzewy warto posadzić pomiędzy dwoma wyznaczonymi terenami, aby je od siebie odseparować.

Borówka amerykańska

Jednym z krzewów, który zasługuje na największą uwagę jest borówka amerykańska. Owoce, które dojrzewają w pełnym słońcu są pełne witamin i oczyszczają organizm z toksyn. Spożywanie borówki amerykańskiej to nie tylko detoks i substancje odżywcze, ale również wspaniałe walory smakowe. Owoc ten doskonale nadaje się do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do ciast, koktajli oraz lodów.
Borówka powinna być stałym składnikiem diety osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Owoc ten skutecznie chroni serce oraz chroni organizm przed komórkami rakotwórczymi.  

Jak dbać o krzew borówki amerykańskiej?

Borówka jest rośliną, która sprawdzi się w polskich warunkach, ponieważ wytrzymuje temperaturę dochodzącą nawet do -25⁰C. Decydując się na posadzenie jej w swoim ogrodzie należy zadbać o niskie pH gleby, odpowiednie odprowadzanie wody oraz zabezpieczenie jej przed wiatrem. Niestety niewłaściwe czynniki zahamują wzrost, zmniejszą owocowanie oraz zwiększą ryzyko infekcji.

Jak zasadzić borówkę?

Po zakupieniu niewielkiego krzewu, który ma największe prawdopodobieństwo zaadaptowania się w nowym miejscu, należy znaleźć obszar, w którym bez problemu się zaadaptuje. Po wcześniejszym przygotowaniu gleby według wcześniejszych zaleceń wykopuje się niewielki dołek o głębokości pół metra i nieco większej szerokości. Po przysypaniu ziemią korzeni borówki należy podlać i regularnie kontrolować warunki, aby uniknąć zatrzymania wzrostu lub obumarcia.

Warto zdecydować się na posadzenie kilku krzewów borówki amerykańskiej. Jeśli któryś z nich uschnie lub będzie niewystarczająco rozwinięty, aby się przystosować, zostaną inne krzewy, które z powodzeniem będą się rozwijać.

Autor tekstu
Tekst powstał przy współpracy z gospodarstwem ogrodniczym zajmującym się hodowlą borówki amerykańskiej.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *