Teraz czytane
Sezon grillowy czas start!

Sezon grillowy czas start!

Sezon grillowy czas start! 11

Kilka lat temu przeprowadzono badanie, w jaki sposób spędzamy ciepłe, wolne weekendy. Aż 66% Polaków stwierdziło, że wtedy najchętniej grilluje. Jeżeli masz grilla i chcesz z niego skorzystać na działce, ogródku, biwaku, nad jeziorem lub rzeką – wakacje jest to idealny moment, aby to zrobić. Bo grillowanie to nie tylko sprawdzony sposób na pyszne dania prosto z rusztu, ale czas, który możemy spędzić z rodziną i znajomymi. Co zrobić natomiast w momencie, kiedy wyciągasz ze schowka grilla, a tam przypalony ser, resztki zwęglonego tłuszczu i ociekający sos? Aby uniknąć takiej sytuacji, musimy nauczyć się tego, w jaki sposób dbać o grilla tak, aby służył nam na wiele sezonów.

 

Regularne czyszczenie i konserwacja grilla to podstawa!

Po każdym użyciu grilla, trzeba pamiętać o tym, aby regularnie go czyścić. Dotyczy to zarówno rusztu, jak i poszczególnych jego części. W tym celu doskonale sprawdzi się szczotka, wykonana ze stali nierdzewnej. Nie zostawiajmy tego na ,,za kilka dni”, gdyż pozostałości po resztkach jedzenia i tłuszczu, najlepiej zejdą wtedy, kiedy będą świeże. Oczywiście można dodatkowo zaopatrzyć się w środki czystości, takie jak płyn do rusztu albo płyn do czyszczenia elementów, wykonanych ze stali nierdzewnej. Jak radzi specjalista ds. obsługi klienta serwisu Posprzatajmi.pl, Wiktoria:

,,Istnieje wiele ekologicznych i innowacyjnych metod na skuteczne czyszczenie grilla. Po użyciu rusztu, możemy włożyć go do dużego worka na noc i zalać resztkami Coca-Coli. Napój ten idealnie usunie resztki, które do niego przywarły. Możemy także użyć do czyszczenia rusztu pasty zrobionej z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Roztwór z octu także spełni swoją rolę w tym zakresie. Ruszt można obsypać solą i włożyć go do mocno nagrzanego piekarnika. Gdy sól stanie się brązowa, wówczas wycieramy ją szmatką. Przed rozpoczęciem grillowania, warto nasmarować cały ruszt oliwą, dzięki czemu później łatwiej usuniemy resztki po jedzeniu. Pamiętajmy o tym, aby po skończeniu grillowania odpowiednio zabezpieczyć nasz grill, zwłaszcza przed deszczem, tak aby nie zardzewiał. Zanim to zrobimy, z jego wnętrza usuwamy popiół i resztki węgla”. Czyszczenie grilla zależne jest także od jego rodzaju. Zanim zaczniemy czyścić grill gazowy, trzeba odłączyć go od zasilania. Następnie rozebrać na poszczególne części i zamoczyć je w wodzie z mydłem. Resztki zdrapujemy z rusztu i wciągamy odkurzaczem. Natomiast czyszczenie grilla elektrycznego, głównie opiera się na usunięciu tłustych resztek jedzenia.

Jak grillować i co najlepiej grillować?

 Żeby bezpiecznie spożywać pyszne i zdrowe potrawy prosto z grilla i móc celebrować ten czas z najbliższymi, kupujmy tylko i wyłącznie zdrowe mięso. Potrawy, które przygotowujemy, warto okrasić własnoręcznie zrobioną marynatą. Stosujmy w tym celu dużą ilość suszonych ziół, które wspaniale będą rozpylać swój aromat w trakcie smażenia na ruszcie. Najczęściej decydujemy się na grillowanie mięsa, warzyw, owoców, czasami ryb. Z reguły grillujemy wieczorem, ale dla naszego zdrowia nie zaleca się spożywać bardzo tłustych potraw na noc. Pamiętajmy o tym, aby owoce i warzywa grillować po zawinięciu w folię. Jeżeli zdecydujemy się na rybę, warto doprawić ją natką pietruszki i czosnkiem. Czy próbowaliście kiedyś owoców prosto z grilla? Jeżeli nie, to przygotujecie się na ich słodki smak. Owoce po podgrzaniu szybko się karmelizują. Zwłaszcza ananas, grejpfrut czy banan. Przy wyborze mięsa może decydować to, czy wolimy chude, czy też bardziej tłuste.  Żeberka, karkówka, boczek? A może drób lub schab? Ciekawym rozwiązaniem są fantazyjne, apetyczne szaszłyki.

Bezpiecznego grillowania i smacznego!

Kamila Gębik z Posprzatajmi.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry