Teraz czytane
Jak obrać granat? Kilka przydatnych trików [INFOGRAFIKA]

Jak obrać granat? Kilka przydatnych trików [INFOGRAFIKA]

Jak obrać granat? Kilka przydatnych trików [INFOGRAFIKA] 11
Granaty kuszą soczystym miąższem, jednak wydobycie smakowitych ziarenek bywa prawdziwym wyzwaniem. Warto wprawić się w tej sztuce właśnie teraz, gdy trwa sezon i owoce są tanie. Podpowiadamy, jak obrać granat bez wysiłku i obaw o zaplamioną kuchnię.

O tej porze roku granaty spotkamy na niemal każdym straganie. Owoce przypominające jabłka kryją miąższ składający się z dziesiątków „ziaren”, czyli pestek otoczonych soczystą, czerwoną powłoką. To właśnie z niej powstaje sok z granatu, który poza świetnym smakiem jest też bardzo zdrowy. Ma mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczyć raka i odmładzają skórę – w granacie znajdziemy ich więcej niż w czerwonym winie czy zielonej herbacie, tradycyjnie uważanych za najbogatsze w te związki.

Wydobycie słodkich ziaren z wnętrza to praca dla wytrwałych i nieczułych na brud, ponieważ każda próba ręcznego oddzielenia miąższu od skóry kończy się opryskaniem wszystkiego wokół słodkim sokiem,. Jak obrać granat, żeby tego uniknąć? Odpowiedź brzmi: zastąpić dłonie łyżką.

Sposób 1: łyżka w dłoń!

Granat przekrój wzdłuż średnicy (podobnie jak pomarańczę przed wyciśnięciem). Przygotuj miskę i drewnianą łyżkę. Weź dłoń jedną z połówek granatu, przytrzymaj nad miską miąższem w dól i zacznij energicznie uderzać w skórę owocu – ziarenka powinny zacząć wypadać same. Po chwili w dłoni pozostaje pusta „skorupa” owocu, a słodkie ziarna znajdą się w misce.

obieranie granatu łyżką_grafika

Sposób 2: sprytne nacięcia

W oddzieleniu miąższu od skory pomoże jej nacięcie – można to zrobić na kilka sposobów. Najpierw Zrób nacięcie wokół „ogonka” granatu. Powstały w ten sposób okrąg powinien być nieco mniejszy od średnicy owocu. Nacięcie powinno być płytkie, żeby nie naruszyć miąższu. Gdy je wykonasz, zdejmij „kopułę: i odsłoń miąższ. Później możesz naciąć skórę pionowo i lub wzdłuż średnicy, co pozwoli podzielić owoc na mniejsze cząstki i łatwiej wydobyć ziarenka z miąższem. Dzięki temu, że nie tniemy samego owocu, ale tylko jego skórę, miąższ pozostaje nienaruszony.

Sposób 2: wodna kąpiel

Ta metoda łączy się z poprzednia. W ty wypadku również dzielimy owoc na części nacinając jego skórę. Gdy to zrobisz podziel go na części i usuń widoczne, jasne błony. Cząstki granatu włóż do miski, zalej wodą i oddziel miąższ od skóry. Dzięki temu unikniesz rozprysków z soku, a „ziarna” łatwiej oddzielić od owocu.

obieranie granatu w misce_3

Gotowe ziarna można dodać do sałatki, deseru czy owsianki lub zrobić z nich sok. By to zrobić, wrzuć ziarna do kielicha i zmiksuj kilka razy na najwyższych obrotach – dzięki temu miąższ oddzieli się d ziaren, ale one same się nie zmiksują, dzięki czemu sok pozostanie klarowny. Szklanka soku z granatu dostarcza między innymi witamin A, C i z grupy B, a także potas, wapń, magnez, żelazo czy cynk. Jest polecany sercowcom, ponieważ poprawia przepływ krwi w mięśniu sercowym i obniża ciśnienie krwi, a pity przez kobiety w ciąży chroni płód przed uszkodzeniami mózgu.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry