Teraz czytane
INDYK PIECZONY

INDYK PIECZONY

Indyka lub indyczkę oskubać, wypaproszyć i powiesić na 2—3 dni w chłodnem miejscu.

Dróbka można użyć na rosół lub na jakąś inną zupę, indyka zaś po 2—3 dniach umyć po 2 godzinnem wymoczeniu w zimnej wodzie, posolić od wewnątrz, nałożyć farszem zależnym od upodobania i zaszyć białą bawełną.

Piec go można na brytfannie lub na rożnie, podłożywszy 3—4 łyżki masła, najprzód na dużym ogniu, a gdy się zrumieni, na słabszym. Ciągle jednak trzeba go polewać roztopionem masłem.

Nadzienie przygotowuje się w sposób następujący:

NADZIENIE I

W kamiennej misce utrzeć 3 żółtka z 2 łyżkami masła, dodać 5 dk. ryżu ugotowanego na sypko, 5 dk. przebranych i wymytych rodzynków, 1 dk. słodkich i 2 gorzkie migdały drobniutko posiekane, oraz pianę ubitą z 3 białek, trochę soli i cukru do smaku. Wszystko to dokładnie wymieszać i nadziać indyczkę.

NADZIENIE II

Wątróbkę wyjętą z indyczki usiekać drobno, posolić, dodać bułkę namoczoną w mleku i wyciśniętą, 3 łyż­ki masła, 2 żółtka, 5 dk. przebranych i wymytych rodzynków, trochę gałki muszkatołowej, pianę z 3 białek, trochę cukru do smaku i łyżkę bułki tartej. Zrobić z tego jednolitą masę i nadziać nią indyczkę.

NADZIENIE III

30 dk. świeżych kasztanów ponakrawać, wrzucić do garnka, zalać wodą i kilka razy zagotować. Następnie zdjąć z kasztanów pierwszą i drugą skórkę, uważając, aby środka nie pokaleczyć, udusić je w rosole z 2 łyż­kami masła i nadziać niemi indyka.

Gdy indyk jest upieczony, kasztany wyjąć i przybrać niemi indyka na półmisku.

Zobacz również
Jak stworzyć niesamowity tort leśny mech? 11

Oddzielnie podać sałatę z czerwonej kapusty lub kompot.

INDYKA KRAJAĆ NALEŻY NASTĘPUJĄCO:

Odciąć udka (można je pokrajać każde na 2 kawałki), potem odjąć skrzydła, lecz w ten sposób, żeby odkroić je z kawałkiem mięsa od piersi, piersi zaś pokrajać na cienkie plastry, obkrawając mięso z kości i w ten sposób, żeby każdy plaster otoczony był skórką.

Później odjąć kość piersiową od grzbietu, grzbiet zaś porąbać na kilka kawałków.

Indyk pieczony – przepis pochodzi z książki „Jak gotować dobrze smacznie i tanio”, rok wydania: 1935.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry