Teraz czytane
Idealna jajecznica: poznaj nasze triki

Idealna jajecznica: poznaj nasze triki

Idealna jajecznica: poznaj nasze triki 11
Z pozoru jajecznica to banał – trudno wyobrazić sobie danie łatwiejsze w przygotowaniu, ale i tak każdy z nas ma na nią własny patent. Gordon Ramsay wrzuca masło do surowych jaj i wykańcza danie śmietaną, a Magda Gessler radzi, żeby ścinać białko w pierwszej kolejności

Jak sprawić, żeby jajecznica była kremowa, wilgotna i wysmażona w punkt?

jak zrobić idealną jajecznicę

Po pierwsze: dobre jajka

Smaczna jajecznica musi być przyrządzana ze smacznych jaj. Nawet najlepsza technika nie pomoże, jeśli są kiepskiej jakości. Dlatego robiąc jajecznicę zawsze używajmy jaj swojskich, z wolnego wybiegu lub ekologicznych, a do dań, w których jajko jest tylko spoiwem li jednym z wielu składników, można wykorzystywać tańsze jaja.

Po drugie: masło

Każda jajecznica powinna być przyrządzana na maśle, które podkreśla jej smak i dba o właściwą konsystencję. Margaryna, olej czy inny tłuszcz do smażenia jedynie zepsują efekt.

Po trzecie: patelnia

Powinna być teflonowa lub pokryta jakąkolwiek nieprzywierającą powłoką, a jej dno musi być grubsze, żeby jaja nie nabrały zbyt wysokiej temperatury zbyt szybko, bo wtedy się przesuszy.

Po czwarte: sól

Dodaj ją dopiero, gdy białko jajecznicy będzie ścięte, dzięki czemu struktura dania pozostanie kremowa. Solenie jajecznicy na początku powoduje oddzielenie wody, co uniemożliwia osiągniecie kremowej, jednolitej konsystencji i koloru.

Po piąte: temperatura

Powinna być jak najniższa, dzięki czemu składniki będą stopniowo się ścinać i wydobywać swój smak. Na początku smażenia wysoka temperatura służy roztopieniu masła, ale gdy jest płynne, gotujmy jajecznicę na małym ogniu

Zobacz również
Jak stworzyć niesamowity tort leśny mech? 15

Po szóste: kremowy dodatek

Odrobina śmietany lub mleka poprawia konsystencję jajecznicy i dodaje jej delikatności. Powinno się ją dodawać dopiero pod koniec smażenia, gdy danie jest niemal gotowe.

Po siódme: mieszać przed czy po włożeniu na patelnię?

Z punktu widzenia smaku, ten aspekt nie ma większego znaczenia – jajka tak czy inaczej zostaną rozmieszane.

Po ósme: dodatki

Mięsne, takie jak boczek czy szynka, najpierw podsmaż, a dopiero potem dodaj do jaj. Podobnie z pomidorami – przed zmieszaniem z jajeczną masą lekko je przesmaż, żeby odparować wodę. Z kolei szczypiorek wrzuć na początku, żeby danie przeniknęło jego aromatem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry