Teraz czytane
Idealna jajecznica: poznaj nasze triki

Idealna jajecznica: poznaj nasze triki

Z pozoru jajecznica to banał – trudno wyobrazić sobie danie łatwiejsze w przygotowaniu, ale i tak każdy z nas ma na nią własny patent. Gordon Ramsay wrzuca masło do surowych jaj i wykańcza danie śmietaną, a Magda Gessler radzi, żeby ścinać białko w pierwszej kolejności

Jak sprawić, żeby jajecznica była kremowa, wilgotna i wysmażona w punkt?

jak zrobić idealną jajecznicę

Po pierwsze: dobre jajka

Smaczna jajecznica musi być przyrządzana ze smacznych jaj. Nawet najlepsza technika nie pomoże, jeśli są kiepskiej jakości. Dlatego robiąc jajecznicę zawsze używajmy jaj swojskich, z wolnego wybiegu lub ekologicznych, a do dań, w których jajko jest tylko spoiwem li jednym z wielu składników, można wykorzystywać tańsze jaja.

Po drugie: masło

Każda jajecznica powinna być przyrządzana na maśle, które podkreśla jej smak i dba o właściwą konsystencję. Margaryna, olej czy inny tłuszcz do smażenia jedynie zepsują efekt.

Po trzecie: patelnia

Powinna być teflonowa lub pokryta jakąkolwiek nieprzywierającą powłoką, a jej dno musi być grubsze, żeby jaja nie nabrały zbyt wysokiej temperatury zbyt szybko, bo wtedy się przesuszy.

Po czwarte: sól

Dodaj ją dopiero, gdy białko jajecznicy będzie ścięte, dzięki czemu struktura dania pozostanie kremowa. Solenie jajecznicy na początku powoduje oddzielenie wody, co uniemożliwia osiągniecie kremowej, jednolitej konsystencji i koloru.

Po piąte: temperatura

Powinna być jak najniższa, dzięki czemu składniki będą stopniowo się ścinać i wydobywać swój smak. Na początku smażenia wysoka temperatura służy roztopieniu masła, ale gdy jest płynne, gotujmy jajecznicę na małym ogniu

Zobacz również

Po szóste: kremowy dodatek

Odrobina śmietany lub mleka poprawia konsystencję jajecznicy i dodaje jej delikatności. Powinno się ją dodawać dopiero pod koniec smażenia, gdy danie jest niemal gotowe.

Po siódme: mieszać przed czy po włożeniu na patelnię?

Z punktu widzenia smaku, ten aspekt nie ma większego znaczenia – jajka tak czy inaczej zostaną rozmieszane.

Po ósme: dodatki

Mięsne, takie jak boczek czy szynka, najpierw podsmaż, a dopiero potem dodaj do jaj. Podobnie z pomidorami – przed zmieszaniem z jajeczną masą lekko je przesmaż, żeby odparować wodę. Z kolei szczypiorek wrzuć na początku, żeby danie przeniknęło jego aromatem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry