Teraz czytane
Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto

choroba hashimoto

Produkty zalecane i niezalecane w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to nie tylko przypadłość dotycząca zmian w tarczycy, ale związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Z powodu jej powikłań, przy jej wystąpieniu należy stosować odpowiednią dietę. Pozwoli ona poprawić stan zdrowia, a przy okazji pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Warunki powstania choroby Hashimoto

Chociaż sama choroba jest znana medycynie od przeszło stu lat, nadal nie można wiele powiedzieć na temat przyczyn jej pojawienia się. Może mieć związek ze skłonnościami genetycznymi, infekcjami wirusowymi albo także innymi czynnikami. Wiadomo jedynie, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.

Chorobę Hashimoto obowiązkowo leczy się hormonalnie i nie ma możliwości jej wycofania jedynie poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Jednak za sprawą odpowiedniego do tego schorzenia sposobu odżywiania się, możliwe jest prawidłowe wchłanianie leków. Dzięki temu zmniejszeniu ulega także stan zapalny w organizmie. Prawidłowa dieta to także jedyna szansa na osiągnięcie prawidłowej masy ciała.

Selen

Jak potwierdzają badania kliniczne, wśród większości osób cierpiących z powodu choroby Hashimoto następuje zmniejszenie stężenia selenu we krwi. Jednak odpowiednia suplementacja tego składnika powinna odbywać się jedynie pod kontrolą lekarską. Łatwo jest bowiem przekroczyć ilość zalecaną, a wówczas selen staje się toksyczny. Można posiłkować się naturalnymi produktami, które są bogatym źródłem tego pierwiastka. Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się z pewnością orzechy brazylijskie. Spożycie tylko dwóch w ciągu dnia skutecznie zastępuje suplement diety. Selen pojawia się również w rybach i owocach morza, produktach pełnoziarnistych oraz twardych serach.

Produkty bezglutenowe i przyjmowanie leków

W chorobie Hashimoto zaleca się pozostawanie na diecie bezglutenowej. Wielu dietetyków uważa, że dieta eliminująca gluten z pokarmów jest najbardziej zalecana w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Lekiem stosowanym w chorobie Hashimoto jest lewotyroksyna. Ma ona ścisły związek z posiłkami. Lek ten należy zażywać na czczo, popijając go jedynie wodą i to w niezbyt dużych ilościach. Po półgodzinie można spożyć pierwszy posiłek, ale uwaga – powinien on zawierać sporo wapnia. Od przyjęcia leku musi minąć dwie godziny, by chory mógł napić się kawy lub herbaty. Ewentualne suplementy diety powinno się zażywać dopiero w porze obiadu. Białko sprzyja wchłanialności większości składników mineralnych.

Zobacz również
Jak stworzyć niesamowity tort leśny mech? 13

Chorobie Hashimoto bardzo często towarzyszy nietolerancja laktozy, która jest powodem dalszych ograniczeń żywieniowych. Przy stwierdzonej chorobie Hashimoto powinno się zrezygnować z produktów sojowych, a przynajmniej spożywać je po minimum 4 godzinach od chwili przyjęcia lewotyroksyny. Soja może zaburzać wchłanianie tego leku, więc nie należy ryzykować.

Podstawowymi zaleceniami w przypadku diety w chorobie Hashimoto, jest spożywanie dużych ilości białka i pamiętanie o roli błonnika w codziennej diecie. Warto wybierać tylko dobre węglowodany. Najlepiej zrezygnować całkowicie z glutenu, a także obserwować u siebie objawów nietolerancji laktozy.

Sklep Spiropharm – zadbaj o siebie

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry