Teraz czytane
Barwy odpowiednie dla twojej kuchni – jak i co wybrać?

Barwy odpowiednie dla twojej kuchni – jak i co wybrać?

kolory w kuchni

Czasy, gdy liczba kolorów farb była ograniczona i wykonywało się je mieszając białą farbę z pigmentem, odeszły już w niepamięć. Idąc do sklepu mamy kilka marek wiodących producentów tego asortymentu i naprawdę bogatą paletę  odcieni każdego koloru. Jeśli dobrze poszukamy bardzo możliwe, że uda się nam nawet znaleźć kolor, który idealnie dopasuje się  do niektórych elementów aranżacji pomieszczenia.

Trudniejsza jest natomiast sama decyzja o zakupie konkretnych barw, gdyż czy to w mieszkaniu, czy domu, kolor nie tylko ma pełnić rolę estetyzującą, ale i spójnie współgrać z stylem pomieszczenia. Inną cechą poszczególnych odcieni jest… wpływ na samopoczucie domowników. Jak więc wybrać odpowiedni wariant kolorystyczny jeśli chodzi o kuchnię? O tym w dalszej części tekstu.

Kolor a zachowanie

Wielu ludzi wybiera na kolor ścian barwy, które im się po prostu podobają. Ulubione odcienie dają efekt satysfakcji, a więc wpływają na nas pozytywnie, co na pewno stanowi dobry trop podczas poszukiwań swojego wariantu ścian. Wszystko to jednak funkcjonuje do czasu, gdy trafimy na kolor, który podświadomie może zmienić nasze zachowanie i wpłynąć w określony sposób na samopoczucie. Przykładowo czerwień to kolor orzeźwiający, energiczny i pobudzający pragnienie – kto, kojarzy napój gazowany z czerwona etykietą ten zapewne zrozumie o co chodzi. Malując kuchnie i wychodząc poza stonowane i bezpieczne odcienie powinniśmy zatem uważać i zorientować się w temacie ich psychologicznego działania na nasz mózg i ciało.

Jaki kolor ścian w kuchni?

Coraz rzadziej sięgamy po klasyczną biel, a szkoda, gdyż jest to kolor bardzo uniwersalny, o właściwościach rozjaśniających i powiększających optycznie pomieszczenie. Daje on ten ogromna swobodę w zestawieniu z innymi barwami oraz nie stawia przeszkód podczas wyboru mebli, które podobają się nam najbardziej. Wystarczy jednak zmienić go na szary, by do tej palety zalet dodać również poprawę koncentracji i uczucie wewnętrznego wyciszenia, które ułatwia skupienie. Dla osób chcących rozpocząć zabawę z bardziej wyrazistymi barwami możemy polecić w tym przypadku:
– pomarańcz (energetyczny, wpływa pozytywnie na apetyt, niweluje stres i poprawia humor, dobry zarówno na kolor ścian jak i wszelkich kuchennych sprzętów lub dodatków),
– żółty (odświeżają wnętrze, kojarzy się z ciepłem oraz jest bardzo lekki dla naszej percepcji, a więc nie przytłacza),
– odcienie brązu (doskonale współgrają z innymi barwami, co daje nam sporą dowolność w wyborze koloru mebli kuchennych)
– jasne kolory (łatwiej z nimi utrzymać czystość w kuchni).

Jakich barw unikać w kuchni?

Zobacz również
Jak stworzyć niesamowity tort leśny mech? 14

Niezależnie od wielkości kuchni można stworzyć dość spójną aranżacje. Jak podkreślają profesjonalni projektanci wnętrz, na tej drodze może na nas czekać jednak kilka pułapek dotyczących ulubionych kolorów, które stanowczo nie powinno się jednak stosować w przestrzeni kuchennej. Jest ich kilka, ale do najbardziej niepożądanych należą przede wszystkim:
– niebieski (choć przytulny i czysty to wpływa też na zmniejszenie apetytu, co już w niektórych przypadkach może nie być tak pozytywną cechą),
– zielony (podobnie jak w przypadku koloru niebieskiego, nadaje się lepiej do jadalni i w przypadkach, gdy musimy toczyć walkę z podjadaniem),
– ciemne kolory (nikt nie chce przecież optycznie zmniejszyć swojej kuchni, nie ważne jakich rozmiarów by ona nie była – poza tym ciemne barwy mogą wywołać w nas ponury nastrój).

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Blog.KuchniePinio.pl .

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2019 ABCgotowanie.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń do góry